Gebeliğin 32 Haftası Nasıl İlerler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Gebeliğin 32 haftası

Gebelik sürecinin 32. haftasına gelindiğinde, artık bebeğin anne karnındaki ortalama boyu 44 santim; ağırlığı ise 1.65 kilodur. Bu boy, ve kiloda iken, bebeğin anne karnındaki pozisyonunun, genellikle baş aşağı olması beklenir, ve gebelik bitene kadar da artık bu şekilde kalacağı tahmin edilir. Ama yine de, zaman zaman, bebeğin, doğum zamanına kadar bir kaç farklı pozisyon aldığı gözlemlenebilir.

Gebelikte 32. Hafta

32 haftalık gebelik tamamlanana kadar, bebeğin başı yukarıda olmasına karşın, 32. haftada artık baş aşağı durmaya başladığı düşünülünce, aklınıza, bebeğin, tam tersi bir pozisyon alırken zorlanıp zorlanmadığı gelebilir… Fakat, uterus içerisinde bulunan amniyotik sıvının miktarı, bu süreçte ortalama 1 litredir. Bebek, bu sıvı miktarı dolayısı ile rahatlıkla ters dönerek pozisyon değiştirebilir. Gebelik sürecinin ilerlemesi, bebeğin boyunun uzamasına, ve bu sırada, amniyotik sıvı miktarının da azalmasına neden olacaktır. İşte bundan dolayı da, 32 haftalık gebelik sonrasında bebek daha zor pozisyon değiştirir, ya da değiştirmez…

32. Haftada Bebeğinizin Halleri

Peki anne karnındaki bebeğin durumu bu iken, gebelik halini yaşayan anenin durumu 32. haftaya gelindiğinde nasıldır? Aslında, anne adayı artık, doğumun yaklaşması ile, her zamankinden daha fazla heyecan yapmaya başlamıştır; ve içinde sürekli hareket halinde olan bebeği de, kendisine ayrı bir heyecan, ve mutluluk verir… Bunun da bir istisnası yok değildir… Tam bu dönemde, bebeğin bir ayağı, annesinin göğüs kafesinin altına sıkışabilir… Bu durum bebeğin hareket özgürlüğünü kısıtlar belki, ama annenin de, kaburgalarında bir şey varmış hissine kapılmasına neden olabilir… 32 haftalık gebelik sürecinde siz böyle bir durumla karşılaşırsanız, bundan hem bebeğinizi; hem de kendinizi kolayca kurtarabilirsiniz… Yapmanız gereken, eğer yatıyorsanız yan uzanmak, yatmıyorsanız da, pozisyonunuzu değiştirmekten ibarettir.

 

Gebelik sırasında, bu haftaya kadar, ortalama ayda bir kere doktora giden annenin, 32 haftalık gebelik sonrasında muhtemelen ayda iki kere doktor kontrolünden geçmesi gerekecektir. Bu durum anne adaylarını genellikle korkutur; ters giden bir şeyin varlığı akla gelebilir… Ancak, zaten artık ayda iki kontrol olması gerekmektedir. Bu kontrollerde, erken doğum sancılarının bulunup bulunmadığı, enfeksiyon durumunun söz konusu olup olmadığı; ve preeklampsi belirtilerinin varlığı doktor tarafından takip edilmektedir.

Kaynak: https://www.gebelikse.com/

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir