Gebeliğin 14. Haftası Hamilelik Süreci

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Gebeliğin 14. Haftası Anne Karnındaki Bebekte Görülen Değişimler

Gebeliğin 14. Haftasında anne bedeninde can bulan bebek birçok uzva sahiptir. Bazı uzuvları henüz inşa aşamasında olsa da bazı uzuvları fonksiyonel olarak daha aktiftir. Bebek içtiği sıvı sayesinde ilkel de olsa nefes alıp verebilmektedir. Anne karnındaki bebek sıvı içebilmekte ve idrarını yapabilmektedir. Kafası bedenine göre daha büyük olan bebeğin günler ilerledikçe kafa ve vücut yapısı daha orantılı bir şekilde olacaktır. İlkel olsa da sindirim sistemi de çalışmaya başlamıştır. Hayata bir canlı olarak gelecek olan bebek anne karnında birçok aktiviteyi gerçekleştirebilmektedir. Artık el ve kollarını oynatabilmekte, idrarını yapabilmekte ve sıvı içebilmektedir. O minicik olan baş parmağını ağzına götürerek emme eylemini bile gerçekleştirebilmektedir. Anne karnındaki bebekte bu hafta itibari ile tüyler çıkmaya başlayacaktır. Henüz çok minik olmasına rağmen bazı kaslarını çalıştırmaya başlamıştır.

Gebeliğin 14. Haftasında anne karnındaki bebek yaklaşık 9 santim uzunluğunda ve 40 gram ağırlığındadır. Anne karnındaki bebek artık yavaş yavaş dış dünyadan fark edilmeye başlayacaktır.

Anne karnındaki bebeğin bu hafta ultrason görüntüsü alınacak olursa hareketleri kolaylıkla gözlemlenebilir.

Gebeliğin 14. Haftasında Anne Adayında Görülen Değişimler

İlk üç aylık dönem geride kalmış artık anne adayı rahat bir döneme geçiş yapmıştır. Annenin vücudu bedenindeki bebeğe alışmış ve gebeliğin erken belirtileri ortadan kaybolmaya başlamıştır. Mide bulantısı artık geçmeye başlamış, anne adayının iştahı açılmıştır. Artık anne adayı kilo almaya başlayacaktır. Gebelik tamamlanana kadar ayda 1 kilo alınması hem anne hem de anne karnındaki bebek için daha sağlıklı olacaktır. Anne aşırı kilo almamak için yediğine içtiğine dikkat etmeli, aşırı yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Anne adayı bu dönemde tansiyon ve şeker rahatsızlığından korunmak için yorucu işlerden kaçınmalı, mümkün olduğunca dinlenmeye çalışmalıdır.

Cinsel anlamda gebeliğin ilk haftalarında yaşanan isteksizlik bu haftalarda ortadan kalkacak kadın cinsel anlamda tekrar istek yaşayacaktır. Doktor aksini söylemedikçe bu haftalarda cinsel beraberlik için bir yasak söz konusu değildir. Anne adayı bu haftalarda stres, üzüntü ve gergin ortamlardan uzak durarak gebeliğinin keyfini çıkarmalıdır.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir