Gastrite İyi Gelen Besinler

SON GÜNCELLEME: Şubat 24, 2018

Hazımsızlık yaygın bir rahatsızlıktır özellikle midenizde yanma hissi yaşıyorsanız, mide bulantısı ya da kusma hissi yaşıyorsanız gastrit belirtilerinden söz edilebilir. Mide mukozasına hasar ve iltihaplanma, midenin ve gastrointestinal sisteminde sorunlar oluşturur. Besinler bu durumda yeterince emilmez. Kronik gastrit ayrıca ülserden daha ciddi olabilir ve bazen anemi veya hatta mide kanseri gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Diyetinizi ayarlamak, mide astarının iyileşmesinde ve iltihaplanmanın gelişimini önlemeye yardımcı olan önemli bir adımdır.   Akut gastrit ve mide ülserisemptomları genellikle birkaç hafta içerisinde mide iltihaplanmasına ve erozyona neden olan tahriş edici maddelerin mideye alınması sonucu ortaya çıkar. Araştırmalar, gastrit ve mide ülseri azaltmak için diğer adımlar steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçların kullanımını sınırlamaktır.

Gastrit Ağrısından Kurtulun

Sigarayı bırakmak, alkol tüketimini düşürmek, stresi azaltmak ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bazı gıdalar gastrit semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Bunlara çok asitli yiyecekler-içecekler, baharatlı veya sıcak yiyecekler, alkol, kafein ve işlenmiş paketlenmiş gıdalar dahildir. lifçe zengin besinler- C vitamini ve çeşitli antioksidanlar, magnezyum (Mg) ve kalsiyum (Ca) gibi elektrolitler, vitamin B12 , probiyotikler ve omega-3 yağ asitleri inflamasyonu düşürebilir ve sindirimi iyileştirir. Çoğunlukla sebze, meyve, yüksek kaliteli proteinler ve sağlıklı yağlar içeren şifa verici gastrit diyet programı ağrılı belirtileri azaltmanıza yönetmenize yardımcı olur, sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur ve kritik vitaminler, mineraller ve antioksidanların eksikliklerini önler.

Çok kişi baharatlı, çok sıcak, doğal asidik gıdaları tüketirken, gastritin ve mide ülseri semptomlarının kötüleştiğini ifade ediyor. Gastrit için risk faktörleri, sağlıksız beslenme, eksik beslenme, sigara içmek, fazla kilolu olmak, yüksek miktarda alkol içmek ve otoimmün bozukluklar olarak sayılabilir. Gastrit tedavisi için verilen ilaçlarla beraber tedavinin başarılı olabilmesi için hastanın beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Mide organımız stres gibi zarar verici durumdan en çok etkilenen organımızdır. Bu nedenle strese girmemek gerekir. Sağlıklı beslenmek organik yiyecekler tüketmek sigara –alkol kullanmamak tedaviye en çok yardımcı olabilecek önlemlerdir.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir