Flebotomi
Flebotomi

Flebotomi

Flebotomi, vücuttan kan alma işlemdir. Düzenli flebotomi, hemokromatoz gibi kanında aşırı miktarda demir bulunan ya da polisitemi gibi çok sayıda kırmızı kan hücresi üretenleri tedavi eder. Demir açısından zengin kırmızı kan hücrelerinin sayısını azaltarak düzenli olarak kanları çıkartmak vücuttaki demir seviyelerini düşürür.

Sağlık uzmanları bir tıp kliniğinde flebotomi uygularlar. İşlem kan bağışına benzer. Bir sağlık uzmanı, kolunuzdaki bir damara bir iğne ekler ve yaklaşık 500 mL (17 fl oz) kan alınır. İşlem yaklaşık 30 dakika sürer. Flebotomiden önce hızlı veya özel hazırlıklar yapmanız gerekmez. Flebotomiden önce iyi bir yemek yemeyi ve bol miktarda sıvı içmeyi deneyin. Bu baş dönmesi veya bayılmayı önleyecektir.

Sağlık uzmanları oturup ya da uzanacak. İşlem sırasında kan basıncınızı ve nabzınızı izlerler.

Flebotomi Tedavi Sonrası

Bazı kişiler, flebotomiden sonra yorgun veya baş dönmesi hissederler. Gelecek 24 saat boyunca istirahat ederek ve bol miktarda sıvı içerek bu belirtilerden kurtulabilirsiniz.

Prosedürden sonra bir aile üyenizin veya arkadaşınızın sizi eve götürmesini isteyebilirsiniz.

Flebotomi Neden Yapılır?

Fazla demir çoğunlukla organlarda, özellikle karaciğerde depolanır. Aşırı demir, sonunda organ ve doku hasarına neden olabilir. Flebotomi demirden zengin kan hücrelerini vücuttan atarak demir seviyesini düşürür. Aşırı demirin alınması, karaciğer ve diğer organların ciddi ve hatta hayatı tehdit eden hasar ihtimalini önemli ölçüde azaltabilir.

Riskler

Bir sağlık uzmanı tarafından yapılırsa, flebotomi güvenlidir. Ponksiyon yerinde küçük bir çürük oluşabilir. İğne çekildikten birkaç dakika sonra ponksiyon yerinde baskı uygulayarak morarma riskini azaltabilirsiniz. Nadiren de olsa, kan numunesi alındığında damar iltihaplanabilir. Bu duruma flebit denir ve genellikle günde birkaç kez uygulanan sıcak kompres ile tedavi edilir. Ponksiyon yerinde de enfeksiyon riski azdır.

İlginizi Çekebilir

troponin testi

Troponin Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü, Normal Değerleri

Troponin nedir? Kalp ve iskelet kasında bulunan bir proteindir. Sadece çizgili kaslarda bulunur. Yani vücutta …

Bir yorum

  1. flebetomi uygulamasını hemşire klinikte yaparmı?? sağlık uzmanı ibaresinden ne anlaşılır.bu konuda uzman ve eğitim almış kişi demekmi konu ile ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir