Fizik Tedavi Öncesinde Ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

SON GÜNCELLEME: Ocak 30, 2017

Fizik tedavi yaptıracak olan kişiler öncelikle randevu aldığı saati kaçırmamaları gerekmektedir. Tedavinin yapılacağı gün aç ve yemekten hemen sonra tedavi merkezine gelinmemelidir.

Tedavi sırasında metal eşyaların olmaması gerekmektedir. Bu yüzden tedavi merkezine gitmeden önce saat, takı ve buna benzer eşyaların çıkarılması gerekmektedir.

Cep telefonları seanslar sürecinde mutlaka kapalı konumda olmalıdır. Tedavi sırasında manyetik alan oluştuğu için hem telefona hem de kişilere olumsuz yönde zarar vermektedir.

Tedavi sırasında hareketlerinizi etkilememesi açısından egzersizleri kolay yapabileceğiniz bol ve rahat kıyafetler tercih etmelisiniz.

Fizik tedavi öncesi

Tedavi sonrasında terlemeye karşı fazladan kıyafet ve havlu bulundurulması gereklidir. Tedavi programları uygulanırken duş almanızda herhangi bir risk bulunmamaktadır. Fizik tedavi programı bitinceye kadar ağır işler yapmamanız gerekmektedir.

Fizik tedaviye başlamadan önce fazla ve aşırı kilolu olan kişilerin kiloları verme imkanı varsa vermeleri tedavinin olumlu sonuçlanmasında oldukça etkili olmaktadır.

Sandalyelerin arkasında belin şeklini bozmayacak ve koruyacak şekilde oturulmalıdır. Kişiler isterse bu destekleri ortopedik yastıklar sayesinde de sağlayabilirler. Kişiler özel araçlarında araba kullanırken araç pedallarına rahat ulaşacakları şekilde koltuklarını ayarlamalıdırlar. Özellikle bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıklardan müzdarip olan kişiler uzun süre ayakta durmaları gereken kişiler bu durumu hafifletmek için sık sık ayak değiştirmeleri gerekmektedir.

Spor düz tabanlı ayakkabı giyilmesine özen gösterilmelidir. Toplu ayakkabı giyilmemelidir. Hasta olan kişiler yük taşıma zorunda olmaları durumunda ise taşıdıkları yükü veya poşetleri devamlı aynı eliyle taşımamaları gerekmektedir. Devamlı ellerindeki yükleri değiştirmeleri gereklidir.

Yerden bir şey alınıp veya konulacak ise eğilerek değil çömelerek bırakılması gerekmektedir. Herhangi bir ağrı durumunda sırtınızı çiğnetmemeli ve boyun kütletme gibi ani hareket içeren davranışlar yapılmamalıdır. Aksi halde fizik tedavi esnasında sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak şiddetli ağrılar ve kas spazmı meydana gelmektedir.

Bütün bu koşullar göz önüne alındığı ve dikkat edildiği zaman tedavi süreci sonunda olumlu sonuç alınması oldukça artacaktır.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir