Fıtık Nasıl Anlaşılır

SON GÜNCELLEME: Şubat 8, 2018

Fıtık nasıl anlaşılır, Fıtık ağrı, denge kaybı, uzuvlarda güç ve his kaybı, uzuvlarda uyuşma ve karıncalanma şeklinde kendini gösterir. İlerleyen zamanlarda ise fıtığın türüne bağlı olarak bağırsaklardan sesler gelmeye başlar. Fıtık bölgesinde oluşan ağrılar spazm şeklini almaya başlar. Bütün bunlara ek olarak fıtık bölgesinde şişkinlik oluşmaya başlar.

Fıtık vücudun birçok farklı noktasında meydana gelebilir. Özellikle boyunda, kasıkta, midede, uylukta ve göbekte fıtık sık olarak gözlemlenir. Fıtık hastalığına yakalanan kişilerin birçoğu hastalığı kendiliğinden anlayabilir. Göbek bölgesinde büyüyen içerisinde fındık gibi şişkinlikler meydana gelebilir. Bu oluşan şişkinlikler gittikçe daha fazla ağrı ve sancı yapmaya başlar. Fıtık kaynaklı oluşan şişkinlikler hareket ettiğiniz zaman çok daha belirginleşir ve şiddetlenir. Fıtık şişkinliği eliniz ile içeri ittiğiniz zaman geçici olarak ortadan kaybolabilir. Fakat kalıcı bir çözüm oluşturmaz. Hiç bir fıtık çeşidi kendiliğinden ortadan kalkmaz veya iyileşmez. Kilo vermek veya sadece ilaç tedavisi ile hiç bir fıtık hastalığından kurtulamazsınız. Cerrahi müdahale ve doktor gözetiminde egzersiz fıtık tedavisi için kesinlikle şarttır.

Fıtık Nasıl Anlaşılır

Kasık Fıtığı Nasıl Anlaşılır

Kasık fıtığı nasıl anlaşılır? Kasık fıtığı öksürdüğünüz zaman veya tuvalete gittiğiniz zaman şişkinliği artan bir fıtık türüdür. Kasık fıtığı erkeklerde kadınlara göre çok daha sık görülmektedir. Aynı zamanda adale kası yırtılan sporcularda da kasık fıtığı ortaya çıkma ihtimali artar. Çünkü fıtık yırtılan adale kası bölgesinden dışarı çıkar ve fark edilir.

Kasık fıtığı doğum anında da oluşabilir. Bu sebepten kaynaklı olarak femoral delikten çıkarak kadınlarda kasık fıtığı meydana gelebilir. Diğer fıtık türlerine göre kasık fıtığı gençlerde ve çocuklarda daha sık görülmektedir. Kasık fıtığı rahatsızlığına yakalanan kişilerin şikayetleri yatar duruma geçtiğinde ortadan kaybolur. Kasık fıtığında ne yazık ki cerrahi operasyon şarttır.

Uyluk Fıtığı Nasıl Anlaşılır

Uyluk fıtığı nasıl anlaşılır? Uyluk fıtığı, kilo problemi olan kişilerde ve hamile kadınlarda daha sık görülür. Uyluk fıtığının ilk belirtisi bacağın yukarı kısımlarında gözlemlenmeye başlayan şişkinliktir. Diğer belirtileri ise tüm kas fıtıkları ile aynıdır. Öksürük, ani ve sert hareketler ile ağrı ve şişkinlik artar.

Mide Fıtığı Nasıl Anlaşılır

Mide fıtığı nasıl anlaşılır? Mide fıtığı belirti yönünden neredeyse tüm fıtık çeşitlerinden farklı belirtilere sahiptir. Özellikle göğüs kısmında ve boğaz bölgesinde meydana gelen şişkinlik ile kendini belli eder. Yemek yediğiniz esnada, eğildiğiniz zamanlarda ve uyurken ağrının şiddeti büyük ölçüde artar. Hatta ağrının şiddeti ve yeri o kadar fazla kalp krizine benzer ki hastaların birçoğu kalp krizi geçirdiğini düşünür.

Göbek Fıtığı Nasıl Anlaşılır

Göbek fıtığı nasıl anlaşılır? Göbek fıtığı daha çok erkek cinsiyetinde rastlanmaktadır. Fakat bazı aşırı kilolu kadınlarda ve hamilelik sonrası kadınlarda da gözlemlenebilir. Göbek fıtığı asıl olarak göbek deliğinin dışarı doğru çıkması ile meydana gelir. Müdahale edilmediği sürece zamanla şişkinlik büyükmektedir. Hasta yatar pozisyonda iken şişkinliği eliyle içeri iterse geçici olarak kaybolur. Göbek fıtığına müdahale edilmediği zaman gittikçe büyür. Göbek fıtığının ilerleyen dönemlerinde fıtık çevresinde kızarıklık ve şiddetli ağrılar ortaya çıkar.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir