Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?

SON GÜNCELLEME: Şubat 27, 2019

Fındık yağının faydaları nelerdir? Fındık yağı neye iyi gelir? Nasıl elde edilir? Herhangi bir katkı maddesini bünyesinde barındırmayan ve esas olarak oleik asitten oluşan fındık yağı; son derece sağlıklı, besleyici ve doğal bir besindir. Oleik asitten oluşması, kolay parçalanır ve rahat sindirilebilir olmasını sağlar.

Fındık yağı nasıl elde edilir?

Fındık yağı, diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi pres yönteminin ardından süzülerek elde edilir. Farklı olarak; fındıklar, pres işleminin öncesinde kavrulmaktadır. Filtrelerden geçirilmesinin ardından kullanıma hazır hale gelen fındık yağı, hiçbir kimyasal işlemden geçmez. Bir litre fındık yağının çıkarılması için ortalama 2,5-3 kg fındık gerekmektedir.

Yemeklerde fındık yağı kullanımı

Yanma noktası, diğer bitkisel yağlara kıyasla daha yüksek olduğundan kızartmalarda rahatlıkla kullanılabilir. Bununla birlikte kızartmalarda kullanıldığında yiyeceklerin tadını değiştirmez ve kötü koku bırakmaz. Fındık yağı ile yapılan kızartmalar, diğer yağlarla yapılan kızartmalara kıyasla daha lezzetli ve hafif olmaktadır.

Tatlı bir aromaya sahip olan fındık yağı; et yemeklerine, çorbalara ve salatalara farklı bir lezzet katar. Kısacası her türlü yemeğinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 

Fındık yağı neye iyi gelir

Fındık yağının cilde faydaları nelerdir?

Cilde masaj yaparak uygulandığı takdirde,

 • Cilt yağ dengesini düzenleyerek, sivilce ve akne oluşumunu engeller.
 • Nemlendirme özelliği ile cildi yumuşatarak daha parlak ve canlı bir görünüm sağlar. Bunun yanı sıra cildi kırışıklıklara karşı korur.
 • Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildi korur ve bronzlaşmaya yardımcı olur. Ancak tek başına fındık yağı kullanmak yeterli olmayacaktır. Kullanacağınız yüksek faktörlü güneş kremlerine ek olarak yapılan uygulamalarda etkili bir koruma sağlanabilir.
 • Selülit problemi yaşayan kadınlarda ilgili bölgeye yeterli miktarda sürülen fındık yağı, bu problemden kurtulmalarına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, hamilelik sürecinde karın bölgesinde oluşan çatlaklara önlem olarak sürülebilir.
 • Varis, mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarında düzenli olarak yapılan uygulamalarda hastalığın etkilerini azaltır.
 • Hafif kesikler, yanıklar, morarmalar gibi cilt sorunlarında iyileşmeyi hızlandırır.

Fındık yağının saça faydaları nelerdir?

Fındık yağı, saç bakımı konusunda da oldukça etkilidir ve düzenli olarak kullanılması halinde,

 • Saç köklerini güçlendirerek saç dökülmelerini engeller. Bünyesinde barındırdığı E vitamini sayesinde saçlarınıza hacim kazandırarak daha canlı bir görünüm sağlar ve saç kırılmalarına da engel olur.
 • Yağlı saçlarda yağ oranını düzenleyerek bu sorundan kurtulmanızı sağlar.
 • Saç renginin korunması için önerilen saç bakım formüllerinde fındık yağı bulunur. Özellikle kahverengi tonunun muhteşem bir görünüm kazanmasına yardımcı olur ve saç renginin korunmasında büyük rol oynar.
 • Erkeklerde, sakal ve bıyıkları besleyerek güçlendirir ve etkili bir uzama sağlar.

Fındık yağının diğer faydaları nelerdir?

Fındık yağı, içerik olarak birçok vitamini ve bileşeni bünyesinde barındırır. Dolayısıyla, sağlığımız için önemli bir kaynaktır. Fındık yağının sağlığa olan faydalarını sıralayacak olursak;

 • İçerdiği E vitamini sayesinde, kansızlığa karşı direnci arttırır.
 • Kalp damar hastalıklarının önüne geçerek kalp sağlığını destekler. Ayrıca kolesterolü düşürür ve tansiyonu dengeler.
 • Olası kanser risklerinin ve tümör oluşumunun önüne geçer.
 • Tüm bunların yanı sıra horlamaya ve unutkanlığa da iyi gelir.

Bir önceki yazımız olan Limon ve Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Evde Limon yağı yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

2 Yorumlar

 1. Fındık yağını zeytin yağı ile yarımşar ölçü karıştırarak yemeklere koyuyorum. Harika oluyor.

 2. Fındık yağını kızartmalarda kullanıyordum eskiden, çok lezzetli olıyordu. Fakat artık çok pahalandığı için ne yazık ki kullanamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir