Fındığın Faydaları
Fındığın Faydaları

Fındığın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Fındığın Faydaları
Fındığın Faydaları

Fındığın faydaları saymakla bitmez. Hergün bir avuç fındık sağlığa iyi gelir reklamı hala aklımızdadır. Ancak bu reklamın ötesinde cidden gerçek bir bilgidir. Ülkemizde karadeniz bölgesinde yetişen Fındık, ılıman iklimleri seven bir yiyecektir. Sert bir kabuğun içerisinde bulunan yiyeceği yalnız sincaplar değil, insanlar da çok sevmektedir. Fındık, ceviz, badem gibi faydalı yağlar barındıran yiyecekler grubunda yer alır. İçeriğindeki yağlar zararlı değil, tam aksine faydalıdır.

Fındık içeriğinde nişasta da bulunur. Mineral olarak potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum bulunmaktadır. Fındığın faydası içerisinde çinko bakımından zengin olması da yer almaktadır. Vitamin olarak E vitaminine sahiptir. Protein ve Omega 3 barındırmaktadır. İçerdiği Omega 3 özellikle beyin için çok faydalıdır.

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Fındığın faydaları içerisinde kalp ve damar sağlığı faydaları bulunmaktadır. Fındık içerisinde yer alan doymamış yağlar kalp ve damar sağlığı üzerinde çok etkindir. Damar sağlığını koruyan fındık, kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Kötü kolesterolün artmasının önüne geçer, düşürülmesinde etkin olur. İçerdiği Omega 3 damarları korur, kan akışını düzenler. Kalp sağlığı üzerinde koruma sağlar.,

Fındık gençleştir. Fındığın antiageing özelliği bulunmaktadır. Günlük E vitamini ihtiyacının %86’sını karşılar. İçeriğinde bulunan A ve C vitaminleri antioksidan etkisi göstermektedir. Antioksidan maddeler genel olarak gençleştirme etkisi göstermektedir. Ciltteki çizgi ve kırışıklıkları engellemektedir.

Fındığı ezerek de kullanabilirsiniz. Özellikle batıda fındık ezmesi bol miktarda kullanılmaktadır. Eğer fındık ezmesini hakiki yağ ile karıştırdıktan sonra cilde uygularsanız ciltte nemlenme sağlayabilirsiniz. Nemlenmenin yanında yumuşamayı da sağlamaktadır. Cildinize direkt olarak fındık yağı da sürebilirsiniz. Bu uygulama ile cildinizin sert yapısını yumuşatabilirsiniz. Fındık ultraviyole ışınlarından da koruma sağlar.

Fındık Saç Sağlığına Faydalı: fındık saç rengine bile faydalıdır. Kimyasal maddelerle yapılan işlemler fındıkla doğal yöntemlerle saç sağlığınıza olumlu etkide bulunabilir. Kuru ve yıpratıcı saçlar için de olumlu etkileri bulunmaktadır.

Fındık obeziteye yararlıdır. Fındığın faydaları içerisinde obezite düşmanı olması da yer almaktadır. Yemeklerden önce biraz fındık yiyerek daha az yemek yemeyi sağlayabilirsiniz. Fındık her ne kadar kalorili olsa da yağ yakımını artırıcı özellikleri bulunmaktadır. Matabolizmayı artırır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir