Fesleğenin faydaları
Fesleğenin faydaları

Fesleğenin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Fesleğenin faydaları
Fesleğenin faydaları

Fesleğenin faydaları, Fesleğen bitkisi sağlığa olan önemli faydaları nedeniyle tarih boyunca oldukça popüler olan ve bitkilerin kralı olarak adlandırılmış bir bitkidir. Son derece değerli olan bu bitkiye tüm dünyada ve pek çok kültürde “kutsal bitki” olarak saygı duyulmaktadır.

Fesleğen bitkisi  lamiaceae familyasına aittir ve Latince adı  da ocimum basilicum olarak bilinmektedir.

Fesleğenin zemini tüylü, uzun boylu (25-70 cm), yuvarlak ve oval yaprakları, beyaz veya kırmızımsı çiçekleri dallanmış bir yıllık otsu bir kültür bitkisidir. Aromatik bir bitki çeşiti olan fesleğen, değişik et ve sos yemekleri için baharat olarak da kullanılmaktadır. Geleneksel tıpta ise, kronik gastrit ve mide ağrıları için bir çare olarak fesleğeni denemektedir.

Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

Fesleğenin faydaları, Ateşi düşürmeye yardımcı olur: Fesleğen bitkisi içerisindeki esansiyel yağlar nedeniyle efsanevi iyileştirici özelliklere sahiptir. Fesleğen mükemmel bir antibiyotik olmakla birlikte antiseptik bir maddedir. Bakterilerden ve mantar enfeksiyonlarından vücuda koruma sağlayan fesleğen, enfeksiyonlar nedeniyle oluşan ateşi düşürmek için de oldukça etkili olabilmektedir. Yüksek ateş durumu esasında başlı başına bir hastalık hali değildir, vücudun belli bir hastalıklar mücadele ettiğinin göstergesidir. Mikrop öldürücü olan fesleğen tüm patojen maddeleri ortadan kaldırarak yüksek ateşi düşürmektedir..

Solunum yollarına iyi gelir: Fesleğen kamfen, öjenol ve sineol gibi bileşenlere sahip olması nedeniyle virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonlarını tedavi eder. Solunum yolu tıkanıklığı durumunun rahatlamasını da sağlar. Hem kronik hem de akut ile ilişkili olan bronşit olmak üzere neredeyse her çeşit solunum bozukluğunu tedavi etmede oldukça etkili bir bitkidir.

Kalp ve damar sağlını destekler: Fesleğenin sağlığa olan faydalarından biri de kalp ve damar sağlığına olumlu etkide bulunmasıdır. Antioksidan çeşitleri bakımından zengin oldukça zengin olan fesleğen bitkisi sadece serbest radikallerin hasarına karşı korumakla kalmaz aynı zamanda kandaki zararlı kolesterol oranını da azaltır. Böylece, arterlerde zararlı plakların oluşumunu engellemekle birlikte kan dolaşımını artırmaktadır. Kan damarları ve kasların gevşemesini sağlayan fesleğen bitkisi kalp spazmı riskini oldukça azaltan bir madde olan magnezyum bakımından da zengindir.

Fesleğen Bağışıklık sistemini güçlendirir: Fesleğen bitkisi bağışıklığı artırmak için oldukça faydalı bir bitkidir. Yapılan bir araştırmaya göre, taze fesleğen tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkin olabilmektedir. Enfeksiyonlarla mücadele etmek için fazlasıyla faydalı olan fesleğen bitkisi, 20’den fazla destekçi kimyasala sahiptir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir