Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

SON GÜNCELLEME: Ağustos 2, 2018

Felçli hastalar ne kadar yaşar, sorusuna verilecek kesin bir cevap yoktur. Sebebi ise hastalığın ölümle sonuçlanmayabilir olması. Fakat felçi hastanın hastalığına ve kişiden kişiye değişen zihinsel motivasyona bağlı olarak yaşan süresi de değişiklik gösterebilir. Felç beyini besleyen damarların veya damarlardan bir tanesinin ani olarak tıkanması ile ve bu duruma bağlı olarak kan akışının yavaşlaması sonucunda ortaya çıkan çok ciddi bir rahatsızlıktır. Dünya genelinde ise felç yaşanma durumu kalp rahatsızlığı ve kanserden sonra ölüm sebebi olan en büyük hastalıktır.

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

Meydana gelen felç sonrasında beyin damarlarından bir tanesi aniden yırtılabilir. Yırtılan damardan dışarı çıkan kan beyin içerisine akabilir. Kanın beyin içerisine dolması ise “Beyin Kanlanması” olarak isimlendirilir. Beynin kanlanması durumu ise kişi üzerinde kalıcı hasarlara neden olabileceği gibi beyin ölümüne ilerleyen çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Felç geçiren kişilerin geçirmiş oldukları felcin boyutuna göre yaşam süreleri değişiklik gösterir. Bundan dolayı felçli hastalar ne kadar yaşar sorunuzun tam olarak net cevabı verilemez.

Ortaya çıkabilecek ani beyin kanaması durumunda felç geçiren hasta ölebilir veya geçireceği kısmi felç sonucunda vücut fonksiyonlarını kaybedip hayatına tamamen iyileşemeyecek durumda devam etmek zorunda kalabilir.

Peki felç geçiren hastalar ne kadar yaşar sorunuzun en iyi cevabı nedir? Hasta kişi ani beyin kanamasına bağlı olarak kısa süre içerisinde hayatını kaybedebilir. Eğer kısmi felç geçirirse yaşayacağı süre felcin derecesine göre farklılık gösterebilir. Vücudunda belli bir işlevi kaybetmiş kişilerin yaşamları ortalama 15-20 yıl kadar daha devam edebilir. Fakat bu noktada bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Yani felç geçiren hastalar ne kadar yaşar sorunuzun kesin bir bilimsel cevabı bilinmemektedir.

felcli-hastalar-ne-kadar-yasar
felcli-hastalar-ne-kadar-yasar

Felcin Nedenleri Nelerdir

Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı, hipertansiyon hastalığı, kolesterol hastalığı, şeker hastalığı gibi felç hastalığını tetikleyen bazı nedenler bulunmaktadır. Fakat felcin meydana gelmesinin en önemli nedenlerini 2 başlık altında tam olarak toplayabiliriz. Bu başlıklardan bir tanesi beyin kanaması ve beyin ölümüne neden olabilen felçtir. İkincisi ise daha sık olarak karşılaşılan ve ölümle sonuçlanmayan fakat vücutta fonksiyon kaybına neden olan felçtir.
Fonksiyon kaybına neden olan felç kalp kaynaklı damar tıkanıklığı ile ortaya çıkar. Kalbin içerisinde oluşan kan pıhtıları damarları tıkar ve felç durumu ortaya çıkar. Felcin diğer bir nedeni de beyin içerisinde adeta sulama kanalları gibi olan damarlarda ortaya çıkabilecek sorunlardır. Örnek vermek gerekirse şeker hastalığı ve aşırı kolesterol gibi damar sağlığını bozan hastalıklar felç nedeni olabilmektedir. Eğer tıkanan veya daralan damar büyük çaplı bir damar ise tıkanan damarın beslediği alanda problemler ortaya çıkabilir. Beyni besleyen ana damarlar olan boyun damarların tıkanması sonucunda ortaya çıkabilecek durumları Boyun Damar Tıkanıklığı yazımızdan okuyabilirsiniz.
Felç nedeni olarak birçok neden gösterebiliriz. Fakat birçok felcin nedeni de belirlenemeyeceği unutulmamalı.

Felçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşir

Başta beyin olmak üzere beyin ve merkezi sinir sisteminde beslenme ve oksijenlenme noktasında meydana gelen yetersizlik ve düzensizlik felç hastalığına neden olmaktadır. Sinir hücrelerinin oksijen ve şeker konusunda yeteri kadar beslenememesi durumunda hücrelerin hasar görmesi birkaç dakika içerisinde gerçekleşir. Eğer sinir hücrelerinde kanlanma konusunda sıkıntı olursa birkaç saniye içerisinde konuşma, görme, anlama gibi olaylarda problemler gözlemlenebilir. Veya vücudun bir bölgesinde kuvvet düşmesi his kaybı gibi durumlar meydana gelebilir.
Böyle bir olay yaşayan ve felç geçiren kişilerin ne kadar sürede iyileşeceği ise tamamen hastalığın durumuna, sinir hücrelerinde meydana gelmiş olan hasara ve kişinin motivasyonuna bağlıdır. Kesin olarak hiçbir doktorun iyileşme süresi veremeyeceği gibi kalıcı olarak fonksiyon kaybına da ulaşmış olabilir. Bu nedenden felçi hastalar ne kadar sürede iyileşir gibi bir sorunun tıbbi olarak cevabı ne yazık ki bulunmamaktadır.

Felç Belirtileri Nelerdir

  • Vücudunuzda yaşayacağınız ve sadece belli bir bölgeye yoğunlaşan uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı
  • Kısa süreli ve sık sık ortaya çıkan baş ağrıları
  • Konuşmada bozukluk ya da konuşma yetisinin tamamen kaybı
  • Anlama güçlüğü ve anlamsız cümleler kurmalar
  • Görme de ani kayıplar ve görme noktasında meydana gelen ani bozukluklar
  • Vücut dengesini sağlamakta zorluk

 

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar yazımız içerisinde “Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar, Felçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşir, Felç Belirtileri Nelerdir ve Felç Nedenleri Nelerdir” konularına değindik. Umarız faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuştur.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir