Fasülyenin Faydaları
Fasülyenin Faydaları

Fasülyenin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Fasülyenin Faydaları
Fasülyenin Faydaları

Baklagiller familyasından olan fasülyeler böbrek şeklindeki yapılarıyla herkesin ilgisini çekmektedir. Fasülyenin faydaları arasında pek çok değişik konu yer almaktadır. Besin değerleri bakımından oldukça zengin olan fasülye çiğ değil pişirilerek tüketilmektedir. Pişirilmesi bazı sakıncaları içerse de düzgün pişirilmesi durumunda besin değerlerini kaybetmemektedir. Kısık ateşte pişirilmesi besin değerlerini korumaktadır.

Fasülyenin besin değerleri içerisinde potasyum, demir, magnezyum, potasyum gibi mineraller bulunmakadır. Sahip olduğu protein değerleri sayesinde vejetaryenler tarafından tercih edilmektedir. Et yerine bu gıdayı rahatlıkla tüketebilmektedirler.

Fasülye güçlü bir antioksidandır. Bu bağlamda bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Fasulye A, C, DB6 ve B12 vitaminleri açısından oldukça zengin sayılmaktadır.

Fasülyenin Faydaları Nelerdir?

Fasulyenin bağışıklık sistemi yanında sindirim sistemine de faydası boldur. Fasulye ayrıca kan şekerine ve kalp hastalıklarına faydalıdır. Enerji deposu olan fasulye genel anlamda metabolizmayı hızlandırmaktadır. Genel sağlığa faydası çoktur.

Fasülyenin kansere Faydaları: Güçlü bir antioksidan olan fasülye, kanserojen maddelerle mücadele eder. Serbest radikallerin yayılmasının  önüne geçer K vitamini ihtiva eden fasulye bu özelliği sayesinde oksidatif strese karşı mücadele eder. Böylece vücutta kansere karşı koruma sağlar.

Fasülyenin Beyin Fonksiyonuna Faydaları: Fasulye içerisindeki K vitamini beyin ve sinir sistemi üzerinde çk etkilidir. Beyin üzerinde koruma sağlar, bunun yanında beyin damarlarını açarak hafızayı zinde tutar. Sinirlerin iletimini kolaylaştırır.

Fasülyenin Kan Şekerine Faydaları: Fasülye içerisindeki lifler metabolizma hızının dengelenmesine yardımcı olur. Yemek sonrasında kan şekerini düşürür. Protein açısından da oldukça zengindir.

Sülfit Detoksifikasyon: Sülfitler salata ve benzeri gıdalar hazırlamak amacıyla ilave koruyucu olarak eklenmektedir. Fasülye içerisinde bulunan bu madde, baş ağrısı gibi sorunlara iyi gelir. Sülfit alerjisi olan kişiler için hayati önem taşır.

Fasülyenin Sindirim Sistemine Faydaları: Fasülye lifli bir gıdadır. Tüm lifli gıdalar gibi sindirim sistemine fayda etmektedir. Bağırsak hareketlerini düzene kor.

Fasülyenin Kalp Sağlığına Faydaları: Fasülyenin faydaları içerisinde kalp ve damar sağlığına olumlu etki etmesi de bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan bileşenler kolesterolün düşürülmesini sağlayabilir. Kalp krizi ve damar hastalıkları riskini önemli ölçüde düşürmektedir. Düzenli fasülye tüketerek kalp ve damar sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir