Farenjit

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Farenjit, Boğazda yutkunmayı zorlaştıran, acı ve kaşıntı gibi çeşitli rahatsız edici hisler uyandıran hastalığa farenjit deniyor. Bir viral enfeksiyon olan farenjit, genellikle soğuk algınlığında ortaya çıkıyor. Cosackie enfeksiyonu veya mononükleoz gibi boğaz ağrısı çeşitlerine sebep olabiliyor. Farenjit daha çok soğuk kış aylarında ortaya çıkıyor ve temasta olan bireyler arasında hızla yayılabiliyor. Virüs veya bakteriyel kaynaklı bir hastalık olduğu için tedavi metodu değişiklik gösterebiliyor. Yüksek ateş, birkaç gün süreyle boğaz ağrısı, yutkunmada güçlük gibi şikayetleri olan hastaların bir an önce doktora görünmesi gerekiyor. Şiddetli vakalarda hava yolu tıkanabiliyor ve boğaz arkasında apse oluşabiliyor. Sigara içen veya sigara dumanına maruz kalan kişilerde ise farenjit görülme olasılığı artıyor.

Çocuklarda Farenjit

Çocuklarda sıklıkla görülen farenjit, genelde kış aylarında karşımıza çıkıyor. Bulaşıcı bir hastalık olması sebebiyle, özellikle okula giden çocuklar arasında kolaylıkla yayılabiliyor. Çocuklarda farenjit en çok iki ila on iki yaş arasında görülüyor. Farenjitin belirtileri, halsizlik, boğaz ağrısı ve ateş olsa da, bazı çocuklarda kusma ve karın ağrısı da görülebiliyor. Boğaz testiyle tanı konuluyor ve görülen şişlik, kızarıklık ile birlikte tedavi süreci başlıyor. Latincede boğazın arka duvarı anlamına gelen farenjit ve bademcik enfeksiyonu, boğaz ağrısına sebep olan hastalıklardan en önemlileri. Bu hastalıkları bu kadar önemli yapansa, romatizmal ateş ve böbrek rahatsızlığı gibi önemli komplikasyonlara sebep olabilmeleri. Zamanında konulan teşhis ve erken ilaç tedavisi ile hastalıklar kolayca atlatılabiliyor.

Farenjit Belirtileri

Farenjit belirtileri arasında şüphesiz en önemlileri, boğazda batma ve yanma hissi, yutkunmada güçlük, akıntı, boğaz ağrısı, öksürük, ateş, boğazda kuruluk, kaşıntı ve boğaza yabancı cisim kaçmış hissi. Bu belirtiler görüldüğünde hemen bir uzmana başvurmak önemli. Beta mikrobunun aksine farenjit, ilaçla tedavi edilebiliyor ve hasta birkaç gün dinlenerek iyileşebiliyor. Bakteriyel sebeplerle oluşan farenjitte hastalık daha ağır seyrediyor. Doktorun yaptığı boğaz testi ile hastalık kolayca saptanabiliyor ve yayılmadan tedavi edilebiliyor. Bu açıdan, yukarda bahsedilen rahatsızlıklardan biri veya birkaçı görüldüğünde hemen bir uzmandan yardım alınması gerekiyor. Özellikle okul ve diğer sosyal ortamlarda hastalık çok kısa sürede yayılabiliyor ve bu da diğer çocukların sağlığını tehdit ediyor.

Farenjit Tedavisi

Tedavi sürecinde öncelikle hastalığın bakteriyel kaynaklı mı yoksa viral kaynaklı mı olduğunun saptanması gerekiyor. Daha sonra antibiyotik ve semptomatik tedavi ile farenjit tedavisi gerçekleştiriliyor. Her üst solunum yolu enfeksiyonuna eşlik edebilen bir hastalık olan farenjit, kronik hale geldiğinde ise tedavi süreci farklılık gösteriyor. Bir uzman tarafından boğaz kültürü alınıp bakteri saptandığında antibiyotik tedavisi gerektiriyor. Bununla birlikte, gargara, sprey, ağrı kesici gibi ilaçlarla da semptomatik tedavi yeterli olabiliyor. Kronik faranjitte ise irritasyona bağı olarak etkenin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu da akut faranjite nazaran daha zor bir süreci kapsıyor. Her iki durumda da sigaradan uzak durmak, bulunulan ortamı sürekli havalandırmak, toz ve çeşitli kimyasalları solumaktan kaçınmak büyük önem taşıyor.

Ayrıca kontrol et:

Skolyoz Derecesi Hesaplama

İÇİNDEKİLER Skolyoz Derecesi HesaplamaSkolyoz Derecesi Hesaplama İçin Farklı Bir Yöntem Skolyoz Derecesi Hesaplama yazımız içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir