Farenjit Hastalığının Belirtileri Ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Farenjit Hastalığının Belirtileri Ve Tedavisi

Farenjit Hastalığının Belirtileri Ve Tedavisi, Farenjit hastalığı boğazımızın yutak kısmının çeşitli nedenlerle iltihaplanmasıdır. Burun ve ağzımızın boşluk kısmının arka tarafında bulunur. Boğaz ağrısı ile belirti verir. Öksürük, boğazda bir şey varmış hissi, burun akması, halsizlik, ses kısıklığı gibi belirtilerle devam eder. Hemen hemen herkeste olabilen farenjit bulaşıcı bir hastalıktır. Öksürük, hapşurma gibi durumlarla bulaşabilir. Hastayla yakın temas kuran kişilerin gerekli hijyen kurallarına uymaları gerekir. Ortak hiçbir eşya kullanılmamalıdır.

Farenjit bazı kişilerde çok uzun zamandan geri oluşmuş olabilir. Kişiyi çok rahatsız etmez. Böyle durumlara “kronikleşmiş farenjit” denir.

Hastada belirtiler daha yoğun ve ağırsa buna “akut farenjit” denir. Genellikle çocuklarda daha sık görülmekle birlikte her yaşta insan farenjit geçirebilir.

Farenjit Hastalığının Belirtileri Ve Tedavisi
Farenjit Hastalığının Belirtileri Ve Tedavisi görsel

Farenjit Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Karın ağrısı, bulantı, kusmadır. Bademcikler şişer ve iltihaplanır. Doktor tarafından tespit edilen hastalık antibiyotik tedavisi ile 10 günde iyi olur. Çocuklara bol sıvı ve yumuşak yiyecekler yedirerek istirahatle tam tedaviye ulaşır.

Büyüklerde ise sigara içmek ve içilen yerde durmak boğazda gıcık yaparak öksürüğü tetiklediği için mümkün oldukça tozlu, sigara dumanlı ortamlarda bulunmamak, kahve, alkol, kola gibi zararlı içeceklerden uzak durmak gerekir. Düzenli beslenme, spor, hijyen tüm hastalıklara olduğu gibi farenjite de yakalanma riskini azaltır.

 

Ayrıca kontrol et:

Skolyoz Derecesi Hesaplama

İÇİNDEKİLER Skolyoz Derecesi HesaplamaSkolyoz Derecesi Hesaplama İçin Farklı Bir Yöntem Skolyoz Derecesi Hesaplama yazımız içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir