Fallot Tetralojisi
Fallot Tetralojisi

Fallot Tetralojisi

SON GÜNCELLEME: Mart 19, 2017

Fallot Tetralojisi doğumda mevcut dört kalp kusurunun bir kombinasyonunun neden olduğu nadir bir durumdur.

Kalbin yapısını etkileyen bu kusurlar, oksijenden zayıf kanın kalpten ve vücudun geri kalanına akmasına neden olur. Fallot tetralojisi olan bebekler ve çocuklar genellikle mavi tonları olan derisine sahiptir çünkü kanları yeterli oksijen taşımazlar.

Fallot tetralojisi genellikle bebeklik döneminde veya kısa bir süre sonra teşhis edilir. Bununla birlikte, Fallot tetralojisi, kusurların ve semptomların ciddiyetine bağlı olarak hayatın ilerleyen zamanlarına kadar tespit edilemeyebilir.

Erken tanı ve ardından uygun cerrahi tedavi ile Fallot tetralojisine sahip olan çoğu çocuk normal tıbbi bakıma ihtiyaç duyacak ve egzersiz konusunda kısıtlamalara sahip olmasına rağmen nispeten normal yaşıyor.

Fallot Tetralojisi Belirtileri

Fallot tetralojisi belirtileri, sağ ventrikülden ve akciğerlerdeki kan akışının engellenme derecesine bağlı olarak değişir. Belirti ve bulgular aşağıdakileri içerebilir:

 • Cildin oksijen bakımından düşük kan nedeniyle oluşan mavimsi bir renklemesi (siyanoz)
 • Özellikle beslenme veya egzersiz sırasında nefes darlığı ve hızlı solunum
 • Bilinç kaybı (bayılma)
 • Parmakların ve parmakların toplanışı – tırnak yatağının anormal, yuvarlak şekli
 • Zayıf kilo artışı
 • Oyun sırasında veya egzersiz sırasında kolayca yorucu
 • Sinirlilik
 • Uzun süre ağlamak
 • Kalp mırıltısı
 • Tet büyüleri

Bazen, Fallot tetralojisine sahip olan bebekler, ağlama, beslendikten sonra ya da sallandıklarında aniden derin mavi cilt, çivi ve dudaklar geliştireceklerdir.

Bu bölümlere tet büyüler denir ve kandaki oksijen miktarında hızlı bir düşüş neden olur. Tet büyüleri, 2-4 aylıkken genç bebeklerde en yaygındır. Bebekler ya da daha büyük çocuklar nefes darlığı zaman içgüdü halinde çömelebilirler. Çömelme akciğerlere olan kan akışını arttırır.

Doktora Ne Zaman Gitmelisin?

Bebeğinizde şu belirtiler olduğunu fark ederseniz tıbbi yardım isteyin:

 • Nefes darlığı
 • Cildin mavimsi renk değişikliği
 • Nöbetler
 • Zayıflık
 • Olağandışı sinirlilik

Bebeğiniz maviye dönüşürse (siyanotik), bebeğinizi yanına koyun ve bebeğinizin dizlerini göğsüne kadar çekin. Bu akciğerlere kan akışını artırmaya yardımcı olur. Hemen 112’i veya yerel acil durum numaranızı arayınız.

Fallot Tetralojisi Nedenleri

Fallot tetralojisi bebeğin kalbi gelişmekte olan fetal büyüme sırasında ortaya çıkar. Yetersiz maternal beslenme, viral hastalıklar veya genetik bozukluklar gibi faktörler bu durumun riskini artırabilirken, çoğu vakada Fallot tetralojisinin nedeni bilinmemektedir.

Fallot’un tetralojisini oluşturan dört anormallik şunları içerir:

 • Pulmoner kapak stenozu. Pulmoner kapak stenozu, kalbin sağ alt odasını (sağ ventrikül) akciğerlere (pulmoner artere) giden ana kan damlasından ayıran kapak olan pulmoner kapağın daralmasıdır. Pulmoner valfin daralması (daralma) akciğerlere olan kan akışını azaltır. Daralma, pulmoner kapağın altındaki kasları da etkileyebilir.
 • Ventriküler septal defekt. Bir ventriküler septal kusur, kalpteki iki alt odacığı – sol ve sağ ventrikül – ayıran duvardaki bir deliktir. Delik, sol karıncık içine akmak ve akciğerlerden taze oksijenlenmiş kan ile karışması için, sağ ventrikülde oksijensizleştirilmiş kanın vücuda dolaşan ve oksijen kaynağını doldurmak için akciğerlerine dönen kanına izin verir. Sol ventriküldeki kan da verimsiz bir şekilde sağ ventriküle geri akar. Bu kan ventriküler septal kusurdan akma kabiliyeti, vücuda oksijen verilen kan dolaşımını azaltır ve sonunda kalbi zayıflatabilir.
 • Aortayı geçersiz kılan. Normalde aort – vücuda giden ana arter – sol ventrikülden ayrılır. Fallot tetralojisinde aort hafifçe sağa kaydırılır ve ventriküler septal defektin hemen üstünde bulunur. Bu pozisyonda, sağ ve sol ventriküllerden alınan kan, sağ ventriküldeki oksijen açısından zayıf kan ile sol ventrikülden alınan oksijen açısından zengin kan ile karıştırılır.
 • Sağ ventrikül hipertrofisi. Kalbe pompalama hareketi aşırı yapıldığında, sağ ventrikül kas duvarının kalınlaşmasına neden olur. Zamanla bu kalp sertleşmesine, zayıflamasına ve sonunda başarısız olmasına neden olabilir.

Fallot tetralojisine sahip bazı bebekler, kalplerinin üst odaları (atriyal septal defekt) arasında bir delik gibi başka kalp kusurlarına sahip olabilirler.

Fallot Tetralojisi Tedavisi

Fallot tetralojisinde cerrahi tek etkili tedavi yöntemidir. Cerrahi seçenekler arasında, intrakardiyak tamir veya şant kullanan geçici bir prosedür bulunur. Bununla birlikte, çoğu bebeğin ve yaşlı çocuğun kalp içi tamiratı vardır.

Çocuğunuzun doktorları çocuğunuzun durumuna bağlı olarak en uygun cerrahiyi ve ameliyatın zamanlamasını belirleyecektir.

İntrakardiyak tamir

Bu açık kalp ameliyatı genellikle doğumdan sonraki ilk yıl boyunca yapılır. Cerrah, kalbin alt bölgeleri (ventriküller) arasındaki deliği kapatmak için ventriküler septal kusurun üzerine bir yama yerleştirir.

Ayrıca daralmış pulmoner valfi onarır veya değiştirir ve akciğere kan akışını artırmak için pulmoner arterleri genişletir. İntrakardiyak tamirden sonra, kandaki oksijen seviyesi artar ve çocuğunuzun belirtileri azalacaktır.

Geçici Ameliyat

Bazen bebeklerin, kalp içi tamirat öncesi geçici ameliyat geçirmesi gerekir.

Bebeğiniz erken doğmuşsa ya da az gelişmiş pulmoner arterler varsa (hipoplastik), cerrah aorta ve pulmoner artere dallanan büyük bir arter ile bypass oluşturacaktır.

Bu bypass akciğerlere olan kan akışını arttırır. Çocuğunuz, intrakardiyak onarım için hazır olduğunda, cerrah intrakardiyak onarım prosedürü sırasında şantı giderir.

Ameliyattan sonra

Çoğu bebek intrakardiyak tamirden sonra iyi çalışır, ancak komplikasyonlar olabilir. Komplikasyonlar aşağıdakileri içerebilir:

Kanın pulmoner kapaktan pompa odasına geri sızdığı kronik pulmoner yetersizlik (sağ ventrikül)
Düzensiz kalp atışları (aritmiler)
Aort kökü genişlemesi, artan aortun genişlediği
Bazen kalp-damar cerrahisinden sonra akciğerlere verilen kan akışı halen kısıtlanabilir. Bu komplikasyonları taşıyan bebekler, çocuklar veya yetişkinler, ilave ameliyatlar gerektirebilir. Bazı durumlarda pulmoner valfin değiştirilmesi gerekebilir.

Aritmiler, aritmileri tedavi etmek için bir prosedür olan veya bir implante edilebilir kardiyoverter-defibrilatör olan ilaçlarla tedavi edilebilir.

Buna ek olarak, herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, enfeksiyon, beklenmedik kanama veya kan pıhtısı riski vardır.

Komplikasyonlar, Fallot tetralojisi olan insanlar için çocukluk, ergenlik ve yetişkinlikte devam edebilir.

Sürekli bakım

Ameliyattan sonra çocuğunuzun prosedürün başarılı olduğundan emin olmak ve yeni komplikasyonları izlemek için rutin takip randevuları da dahil olmak üzere doğuştan kalp hastalıklarının tedavisinde eğitim almış bir kardiyolog ile birlikte hayat boyu bakıma ihtiyacı olacaktır.

Doktorunuz çocuğunuzun durumunu değerlendirmek ve izlemek için düzenli takip randevularında fizik muayene ve sipari testler yapabilir.

Doktor ayrıca çocuğunuzun fiziksel aktiviteyi sınırlamasını, özellikle pulmoner kapak sızıntısı veya tıkanıklığı veya aritmiler varsa sınırlamasını isteyebilir.

Bazen, endokardit oluşturan enfeksiyonları önlemek için diş prosedürleri sırasında antibiyotikler önerilir – kalbin astarında bir iltihaplanma. Yapay kapaklı olan veya protez materyali ile onarılmış olan kişiler için antibiyotikler özellikle önemlidir. Çocuğunuzun doktoruna çocuğunuz için doğru olanı sorun.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir