Evde Yapılabilecek Pratik Cilt Bakım Maskeleri

SON GÜNCELLEME: Mart 4, 2018

Evde Yapılabilecek Pratik Cilt Bakım Maskeleri

Evde Yapılabilecek Pratik Cilt Bakım Maskeleri, Kusursuz ve ışıltılı ciltlere sahip olan bayanlar daha alımlı ve güzel görünür. Geniş gözenekler, siyah noktalar, akneler ve parlama gibi sorunlar yeterince cilt bakımı yapmamaktan kaynaklanmaktadır. Piyasa da farklı markaların adı altında birçok farklı özelliğe sahip olan bakım kremleri, losyonlar, temizleyiciler ve nemlendiriciler satılır. Ancak piyasada yer alan bu markaların tümü yeterince güvenli değildir. Cilt bakım kremlerinin içerisinde kullanılan çeşitli kimyasallar cilt sorunlarının daha fazla artmasına neden olabilir. Bundan dolayı evde bulunan malzemeler ile cilt bakım maskesi yapmak en sağlıklı yöntemdir.

evde cilt maskesi yapımı

Evde maske hazırlarken bazı noktalara dikkat etmeniz önemlidir. Öncelikle cilt tipinizi çok iyi tanımalı ve cilt tipinize uygun olan malzemeleri kullanmalısınız. Cilt tipinizi tanıyabilmeniz adına en etkili yöntem T bölgenizi kontrol etmektir. İki kaşınızın üst kısmının ve burnunuzun oluşturduğu T bölgenize parmaklarınız ile dokunduğunuzda, parmaklarınızda yağlanma meydana geliyorsa yağlı cilt tipine, bu bölgeler kuru ise ve herhangi bir yağlanma söz konusu değil ise kuru cilt tipine sahipsiniz demektir. Ayrıca karma cilt tipleri de mevcuttur. Bu cilt tiplerinde yağ oranı dengelidir ve cilt aşırı derecede kuru değildir. Maske yapımında cilt tipine göre malzemeler kullanmanız önemlidir. Yağlı ciltler her zaman siyah noktaya, sivilceye ve geniş gözeneklere daha çok meyillidir. Kuru ciltlerde ise özellikle kış aylarında aşırı derecede kaşınma, döküntü ve çatlama meydana gelir. Siyah noktaların çoğalmaması adına cilt sürekli temiz tutulmalı ve kirlerden arındırılmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Maskeleri

Cildiniz yüksek oranda yağ içerdiğinden dolayı öncelikle kurutucu nitelikte olan malzemeler kullanmanız gerekir. Bu malzemelerin başında limon ve bal gelir. Limon içerdiği vitaminler ile cildi beslerken aynı zamanda asidik etkisi ile de ciltteki yağ oranının azalmasını sağlar. Aynı şekilde balda ciltteki yağlanmadan dolayı kaynaklanan parlamanın önüne geçer. Eğer yağlı cilt tipine sahipseniz bakım maskelerinin dışında haftada 2 kez yüzünüze buhar banyosu yapmanızda gözeneklerinizin açılmasını sağlayarak, siyah nokta oluşmasını engelleyecektir.

Bal Maskesi

Balın hem vücuda hem de cilde olan faydası sayılamayacak kadar çoktur. Özellikle yağlı ciltler adına yapılan maskeler de bal mutlaka tercih edilmelidir.

Bal Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler;

 • 1 çorba kaşığı bal
 • 2-3 damla limon
 • 1 adet yumurta akı

Malzemelerin hepsi karıştırılır ve krem kıvamına gelince göz kenarları hariç bütün yüze uygulanır. Yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır ve yüz kurulanır. Bal maskesini yüzünüzde çok fazla bekletmeniz yakıcı etkisinden dolayı yüzünüzün çok fazla kızarmasına neden olabilir. Bundan dolayı maskeyi en fazla 15 dakika bekletmeniz gerekir.

Beyaz Kil Maskesi

Kilin cilt için faydasını bilmeyen yoktur. Bundan dolayı hemen hemen bütün cilt bakım maskelerinde yeşil veya beyaz kil kullanılmaktadır.

Kil Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı kil
 • 1 adet yumurta akı
 • Yarım limon suyu
 • Yarım su bardağı ılık su

Toz kil krem kıvamına gelene kadar karıştırılır ve maske hazır olunca masaj yaparak yüze uygulanır. Kil yüzde tamamen kuruyunca, ılık su ile yine masaj yaparak maske yüzden çıkartılır.

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakım Maskeleri

Her ne kadar yağlı ciltlerin daha sorunlu olduğu düşünülse de kuru ciltlerin bakımı da en az yağlı ciltler kadar zordur. Özellikle kış aylarında hava koşullarından çok fazla etkilenen cilt kaşınmaya, çatlamaya ve yara olmaya başlar. Bundan dolayı kuru cilt tipinde olan bayanların ciltlerini sürekli olarak nemlendirmesi önemlidir. Bu doğrultuda yapılacak olan maskelerinde cildi besleyecek nitelikte olması gerekir.

Salatalık Maskesi

Cildin beslenmesine ve kaybettiği nemi yeniden kazanmasına yardımcı olan malzemelerin başında ise salatalık gelir. Salatalık cildi besler ve cilt kurumalarının önüne geçer.

Salatalık Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler;

 • 1 adet salatalık
 • 1 çorba kaşığı un

Salatalığı tek başına halkalar halinde doğrayarak cildinize koyabileceğiniz gibi, rendeleyip daha yoğun kıvamlı olması adına içerisinde un koyarak da maske yapabilirsiniz. 1 adet salatalık kabukları soyulmadan rendenin küçük olan kısmı ile rendelenir. İçerine un koyarak iyice karıştırılır ve gözler hariç bütün yüze sürülerek 20 dakika beklendikten sonra yıkanır.

Not: ayrıca rendelenmiş salatalın suyunu süzerek buz kalıplarının içerisine koyabilir ve her gün bir küp buzla cildinize masaj yaprak cildinizin daha canlı ve nemli olmasını sağlayabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi

Cilde kaybettiği nemi yeniden kazandıran en önemli malzemelerden biri de yoğurttur. Cildi temizleyen ve besleyen yoğurt maskesi haftada 2 kez yapılabilir.

Yoğurt Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 adet yumurtanın beyazı
 • 1 tatlı kaşığı karbonat

Tüm malzemeler bir kabın içerisinde karıştırılır ve boyun kısmı da dahil olmak üzere yüze sürülür. Maske 20 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır. Maske ilk uygulamadan sonra bile cildin yumuşamasını sağlar.

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olunması İçin;

 • Yapılan makyajın gün sonunda mutlaka temizlenmesi (temizleyici olarak doğal gül suyunu tercih edebilirsiniz.)Evde Yapılabilecek Pratik Cilt Bakım
 • Cildin hava almasını engelleyecek olan fondöten ve pudra gibi kozmetik ürünlerin çok fazla kullanılmaması
 • Yaz veya kış mevsiminde özellikle açık tenli olan kişilerin sürekli güneş koruyucu kremler kullanması
 • Cildin sürekli olarak nemlendirilmesi
 • Doğal bakım maskeleri ile cilde bakım yapılması gerekir.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir