Evde Diş Taşı /Tartarı Temizleme, Bitkisel

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2019

Diş taşı nedir? Nasıl oluşur? Diş taşından kurtulmak için evde neler yapılabilir? Diş taşına bitkisel çözümlerle ilgili ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Dişlerimiz çok önemlidir. İnsan yüzünde en çok dikkat çekici bölgelerden biridir. Güzlleiğimiz ve sağlığımız için dişlerimizin temizliğine azami dikkat etmemiz gerekir.

Dişlerimiz dişlerimizin parlaklığını ve beyazlığını olumsuz yönde etkileyen tartar veba etkilenmeye eğilimlidir. Tartar dişlerde, gıda, mineral tuzları ve kalsiyum karbonattan oluşan sarı bir sert maddedir.

Dişlerimiz parlaklığını ve beyazlığını olumsuz yönde etkileyen diş taşı ve plaklardan etkilenme eğilimindedir.  Diş taşları, dişlerde, gıda, mineral tuzları ve kalsiyum karbonattan oluşan sarı ve sert maddedir. Diş taşlarına tartar da denir. Dişte bulunan plak adı verilen gıda artıkları uzun sürelerle temizlenmeden bırakılırsa sertleşerek diş taşına dönüşür.

Ancak dişlerinizin temizliğine dikkat etseniz bile, ağızda tartar oluşumuna zemin hazırlayan ve sonuç olarak kavite ve diş çürüğüne yol açabilen bazı bakteri bulunur. Tartar dişeti çizgisinin üstündeyse, sizin için zararlı olabilir, çünkü bakteri dişetinize zarar verebilir ve yavaş yavaş ölümcül bir diş eti hastalığına dönüşebilir.

Ayrıca, diş taşında bulunan bakteriler bazen kalp rahatsızlığına ve diğer sağlık sorunlarına neden olur. Tartarın en yaygın işareti dişler arasında veya dişeti çizgisinde sarı veya kahverengi bir tabaka oluşturmasıdır. Bakteriler yiyeceklerimizde bulunan şekerler ve karbonhidratlar nedeniyle yeme veya içmeyi bitirdikten sonra ağzımızda çoğalırlar.

Diş Taşından Korunma

  • Yemeklerden önce peynir yemek, tartar oluşturan asitlerin nötralize edilmesine yardımcı olabilir.
  • Dişlerinizi günde en az 2 defa düzenli olarak fırçalayın. Erişilmesi zor köşelerin bile temiz olduğundan emin olana kadar fırçalamaya devam edin.
  • Haftada birkaç defa çilek ve domates kullanın. Her ikisi de C vitamini bakımından zengindir. Dişlerinizi beyaz tutar ve tartarları yumuşatır. Çilek ve domatesi dişlerinize sürün, beş dakika bekletin ve yıkayın.
  • Düzenli olarak diş ipi kullanın. Dişlerinizi ne kadar iyi fırçalasanız bile diş ipi kullanmadan diş taşlarından tam anlamıyla kaçınamazsınız.

evde diş taşı tedavisi

Diş Taşı için Bitkisel Çözümler

Tartar’dan kurtulmanıza yardımcı olabilecek bazı kolay ev çözümleri şunlardır:

1)Karbonat: 2 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı tuzu karıştırın. Bunu diş macunu ile karıştırıp dişlerinizi düzgün bir şekilde fırçalayın. Karbonat ağızda asitlerin nötralize edilmesinde yardımcı olur. Bu da daha beyaz ve parlak dişlere sahip olmanıza yardım eder.

2) Aloe Vera: Aloe vera özünü taze yapraklardan çıkarın, dişlerinize sürtün ve ağzınızı durulamadan önce 10 dakika bekletin. Aloe vera, antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için diş taşına neden olan bakterileri öldürür. Ayrıca kötü kokuya karşı savaşır.

3)Karanfil: Bir yemek kaşığı karanfil tozu alın ve zeytinyağı ilave edin. Bu karışımı dişlerinize uygulayın, birkaç dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Karanfiller tartar oluşumuna yol açan mikroplarla savaşır.

4) Beyaz Sirke: 2 yemek kaşığı beyaz sirke ile 1 çorba kaşığı tuzu ½ su bardağı ılık suyla karıştırın. Bu sıvı ile ağzınızı her gün çalkalayın.

5)Biberiye Yağı: İki damla biberiye yağı 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı veya su ile karıştırılır. Bununla ağzınızı günde iki kez çalkalayın. Biberiye yağı diş problemlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahip bir yağdır.

6) Siyah Çay: Siyah çay, diş taşı, plak ve bakterilere karşı mücadelede yardımcı olur. Ağzınızı ılık siyah çayla çalkalamak faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Saman Nezlesine Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir