esr
esr

ESR Testi Nedir? ESR Düşüklüğü ve Yüksekliği

SON GÜNCELLEME: Mart 10, 2017

ESR Nedir?

ESR veya Eritrosit sedimantasyon hızı, vücutta inflamasyon veya herhangi bir enfeksiyon tipini saptamak için uzun yıllardan beri patoloji laboratuvarında yapılan basit bir kan testidir. Tüm hastalar için maliyeti uygun olduğu için sıklıkla test kullanılır. Test spesifik değildir çünkü tam olarak vücudun iltihaplanmasının hangi bölümünde veya iltihaplanmanın altında yatan nedeni belli değildir. Bu nedenle doktor, bu testi tanı doğrulamak veya reddetmek için birkaç testle birlikte önerir.

ESR testi sıklıkla doktor tarafından otoimmün hastalıklar, romatizmal artrit, sistemik lupus eritematozus, kanser, tüberküloz, kronik ateş ve vücuttaki birkaç diğer enfeksiyonlarda uygulanır. Bununla birlikte, ESR bu spesifik hastalığın herhangi birini göstermez, ancak vücudun herhangi bir iltihap olduğundan şüpheleniyorsa sadece doktora bir ipucu verir.

ESR testi genellikle tahmini, hastalığın seyrini ve doktor tarafından önerilen ilaçlara cevabı izlemek için kullanılır. Örneğin akciğer tüberkülozunda ESR testi ile kan, ilacın yanıtını gözlemlemek için düzenli olarak izlenir. Tüberküloz tedavisinin altı ila dokuz aylık döneminde ESR kademeli olarak normal değerine döner. Bu, enfeksiyonun kontrol altında olduğunu ve durumun tedavi edildiğini gösterir.

Kandaki Düşük veya Yüksek ESR Seviyeleri Neyi Düşündürür?

Kan ESR’si  mm/saat olarak tahmin edilir. Bir saatlik süre sonunda tüpün tabanına oturan kanın üst kısmındaki berrak akışkan kalibrasyonudur. Kandaki anormal proteinler kırmızı kan hücrelerinin bir araya toplanmasına ve dibe yerleşmesine neden olur. Yetişkinlerde normal ESR aralığı 15-20 mm/saat arasındadır. Çocuklarda normal ESR aralığı 3 ila 13 mm/saat olarak kabul edilir. Kadınların ESR değeri biraz yüksektir.

Orta derecede yüksek ESR bir iltihaplanma gösterebilir, ancak anemi, gebelik ve menstrüasyonda ve hatta yaşlandıktan sonra bile normalden biraz yüksek ESR’ye neden olabilecek başka birkaç neden vardır. Bununla birlikte, 80’den 100’e kadar yüksek ESR değeri kesinlikle patolojik olarak düşünülmüştür ve iltihaplanmayı kesin olarak gösterir. Bu, romatizmal artrit, romatizmal ateş, temporal artrit, multipl miyelom, tüberküloz, kanser ve çeşitli diğer enflamatuar hastalıklar ve enfeksiyonlar gibi hastalıkları gösterebilir.

ESR yüksekse tekrar tekrar izlenir, önce iltihaplanma sürecinin artmakta olup olmadığını veya hekim tarafından reçete edilen ilaçların terapötik tepkisini bilmek. Kadınlarda gebelik ve adet dönemlerinde ESR’nin geçici olarak yükselmesi vardır.

Hastalığın tüm klinik semptomlarının çökmesinden sonra eritrosit sedimantasyon hızı sıklıkla yüksek kalır. Bu, hastalık süreci, örneğin romatizmal hastalıkta olduğu gibi subklinik düzeyde hala aktif olduğu anlamına gelir.

Düşük ESR, kanın normal sedimantasyon hızının bastırıldığı belirli koşullarda görülür. Bu gibi koşullarda görülür:

  • Polycythemia vera, burada kırmızı kan hücresi sayısı normal değerinden çok yüksektir.
  • Konjestif kalp yetmezliği.
  • Orak hücre anemi (kırmızı kan hücrelerinde anormallik).
  • Böbrek kanseri.
  • Beyaz kan hücre sayısının normalden yüksek olduğu lökositoz.

Bazı ilaçlar ESR değerini de etkileyebilir. Eritrosit sedimentasyon hızı hasta aşağıdaki ilaçları alıyorsa daha yüksek olabilir:

  • Ağız yoluyla kontraseptif
  • Teofilin
  • Methydopa
  • A vitamini
  • Prokain penisilin

Bazı ilaçlar kortizon, aspirin ve kinin gibi ESR’yi düşürebilir.

Herhangi bir uyuşturucu alıyorsanız, doktorunuza bildirin böylece ESR raporunu yorumlamanız kolaylaşır.

ESR Kan Testi konusunda sormak istediklerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir