erkeklerde kısırlık neden olur

Erkeklerde Kısırlık Neden Olur?

SON GÜNCELLEME: Nisan 1, 2018

Her anne-babanın hayalidir çocuk sahibi olmak. Uzun süre düzenli olarak ilişkiye giren çiftler, korunmadıkları halde çocuk sahibi olamıyorsa bu durum kısırlık olarak adlandırılır. Bireyler, “erkek adam kısır olmaz” düşüncesiyle hareket etmemeli ve doktora birlikte gidip ayrı ayrı incelenmesi gerekir.

Erkekte Kısırlık Nedenleri

Erkekte kısırlık problemi, testise bağlı testosteron hormonunda ki azalma nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Belirtisi idrar yaparken zorlanma ve yanma hissi oluşabilir. Bazı hastalarda hiçbir kısırlık bulgusu olmaması rağmen menide tohum sayısı az olabilir, bu durum çözülemeyen bir sorundur.

Testislerin torbaların içinde olması gerekir. Testis torbaların içinde olmayıp, başka bir yerde ise gelişim gösteremez ve bu durum kısırlığa neden olur.
Hastanın daha öncesinde kullanmış olduğu ilaçlar da testisi yan etki yapmış olabilir. Bu durumda testis işlevini yapamaz ve kısırlık oluşur.

Alkol ve sigara tüketen erkeklerde sperm kalitesi ve üretimi olumsuz etkilenir azalıp, tamamen kaybolabilir. Çalışma ortamlarında kimyasal maddelerle uğraşan ve radyasyona maruz olan kişilerde de kısırlık görülebilir.
Aşırı sıcak olan hamam, sauna gibi ortamların sıcaklığı nedeniyle sperm kalitesini etkiler. Bu nedenle kısırlık teşhisi konulan erkek hastalar sıcak ortamlarda bulunmamaya özen göstermelidirler.

Kilo problemleri de kısırlığa neden olabilir. Aşırı kilolu ya da çok fazla zayıfsanız bu durum da sperm kalitesini bozar, üremeyi engeller ve döngüyü bozabilir. Hormonal bozukluk, diyabet ve tiroid gibi hastalıklar kısırlığa neden olabilir.

Varikosel hastalığı, cinsel yollarla bulaşan enfeksiyon hastalığı, daha önceden geçirilmiş ateşli hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, genetik problemler, boşalma ile ilgili sorunlar gibi durumlar da kısırlığı etkileyen nedenler arasında yer almaktadır.

Çevresel faktörler yaşamımızda her şeyi etkilediği gibi üreme sağlığını da etkiler. Uyuşturucu gibi zararlı maddeler kullanan kişilerin testisleri küçülür ve testosteron üretimi zarar görür.

Bazı hastalıklarda kullanılan antibiyotik ilaçların bir kısmı, depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, erkek üreme sağlığını olumsuz yönde etkilediği gözlemlenmiştir. İlaç ve çevresel faktörlerin yanı sıra bazı yiyecek ve içeceklerinde, kısırlığa yol açtığı görülüyor. Salam, sosis, sucuk gibi işlenen yiyecekler ve raf ömrünü uzun tutmak için hazır gıdaların içine katılan maddeler, hazır yiyecekleri tüketmek erkeklik hormonlarında düzensizliğe yol açıp sperm üretim kalitesini bozarak sayısını azaltıyor.

Her hastalık gibi kısırlık da zamanında teşhis edilirse tedavisi vardır ve kolaydır.

Kadında Kısırlık Bulgusu Ve Nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir