Eriğin Faydaları
Eriğin Faydaları

Eriğin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Eriğin Faydaları
Eriğin Faydaları

Eriğin faydaları diğer pek çok besinin faydası gibi oldukça önemlidir. Eriğin pek çok türü bulunmaktadır. Doğada 2000’den fazla erik çeşidi bulunmuştur. Besin lifi bakımından en zengin meyveler arasında yer alıyor.

 

Erik antioksidan bir meyvedir. Yüksek oranda C vitamini içermektedir. C vitamini bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir. Erik de C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemine olumlu etki bırakıyor. Düşük kalori değerine sahip olan eriği tüketmek oldukça rahattır. 100 gram erikde yaklaşık 45 kaloridir.

 

Erik aynı zamanda vitamin bakımından zengindir. A, K ve C vitaminleri bulunur. C vitamininin yanı sıra sahip olduğu A ve K vitaminleri bakımından oldukça önemli bir kaynaktır. Eriğin diğer önemli faydası da demir mineralinin vücut tarafından emilimini arttırmasıdır. Böylece demir eksikliğine karşı koruma sağlar.

 

Eriğin Faydaları Nelerdir?

Eriğin Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerdeki serbest radikallarin tahribatına karşı koruma sağlar. Serbest radikaller genel olarak hücre tahribatına, uzun vadede de kanser oluşumuna olanak sağlar. Bunun da ötesinde kalp hastalıklarına da neden olmaktadır. Antioksidan maddeler ise serbest radikallerin yayılımlarının önüne geçerek kanserden ve kalp hastalıklarından korunmayı sağlar.

Erik Demir Emilimini Artırır. Vücudun demire olduğu kadar demir emiliminin yüksek olmasına da ihtiyacı vardır. Demir emiliminiz düşükse ne kadar demir alırsanız alın fayda etmeyecektir. Eriğin faydaları içerisinde demir emilimini artırmak bulunur. Böylece demir alımlarınızda vücudunuza daha çok demir geçmektedir.

Demir eksikliği sonucunda anemi, kalp ritmi düzensizliği, çocuklarda büyüme sorunları gibi önemli problemler ortaya çıkmaktadır. C vitamini alımı bu sorunların önüne geçmektedir. Günlük alacağınız 100 gram erik günlük C vitamini ihtiyacının %16’sını karşılamaktadır.

Erik Kolestrolü Düşürür. Eriğin faydaları içerisinde kolestrolü düşürmek de vardır. C vitamini kolestrolün düzenlenmesine etkindir. Kötü kolestrol, erik sayesinde düşürülebilir. Tabii ki tek başına yetersiz olmaz, destekleyici olarak faydası bulunmaktadır. Damar tıkanıkları gibi sorunların da oluşmasının önüne geçmektedir.

Erik Kan Şekerini Dengeler. Özellikle kırmızı erik tatlı olmasına karşın glisemik indeks değerinden ötürü kan şekerinde ani dalgalanmalara yol açmaz, tip 2 diyabet hastaları rahatlıkla erik tüketebilir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir