Ensedeki Ağrı Veya Tutulma Neyin Habercisi

SON GÜNCELLEME: Şubat 6, 2018

Ensede olan tüm ağrılar boyun fıtığı anlamı taşımamaktadır. Ensede oluşan ağrıyı boyun fıtığı sanarak doktora danışmadan boyun fıtığı için boyunluk, boyun fıtığı için egzersizler, boyun fıtığı için yastık, boyun fıtığı medikal tedavisi uygulanmaya başlarsa hasta büyük ihtimalle iyileşmeyecektir. Ayrıca gereksiz yere boyun fıtığı için boyunluk takmış olacaktır. Bunların yanında gereksiz yere ağrı kesici ve kas gevşetici gibi ilaçlar kullanarak kendine zarar vermiş olacak. Fakat ne yazık ki ensedeki ağrı veya tutulma için çözüm bulamamış olacak. Biz de size bu yazımızda ensedeki ağrı veya tutulma neyin habercisi olabilir bundan bahsedeceğiz.

Ensedeki Ağrı Veya Tutulma Neden Olabilir

Ense bölgesinden başlayarak başın üst noktalarına tırmanan ağrı ve ayrıca ense bölgesini sürekli olarak elle ovma ihtiyacınız var ise, bu belirtilere ek olarak kulak çınlaması da oluşuyor ise ilk olarak yüksek tansiyondan şüphelenilir. Öyküsünde yüksek tansiyon hastalığı var ise tansiyonu kesinlikle takip altına alınmalı ve tansiyondaki değişiklikler dikkatli olarak izlenmeli.

Tansiyonu takip edildiği zaman normalin üzerinde çıktığı gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden kardiyoloji veya nefroloji bölümlerinden randevu alarak uzman bir doktor ile görüşülmelidir. Yüksek tansiyon hastası olan birinin bu hastalığını bilmeden ensedeki ağrı veya tutulma nedenini Servikal MR sonucunda küçük bir boyun fıtığına bağlarsanız hastanın sağlığı tehlikeye girecektir. Çünkü kişinin kullanacağı ağrı kesici ve boyunluk işe yaramayacak yüksek tansiyona bağlı olarak beyin kanaması riski gittikçe artacak. Ani bir anda beyin kanaması geçirerek ölüm veya felç ile sonlanabilir. Doğru tanı kesinlikle tedavinin en önemli anahtarıdır. Bundan dolayı ensedeki ağrı veya tutulma nedeni iyice araştırılmalıdır.

Ensedeki ağrı veya tutulma nedeni başka nedenler kaynaklı da olabilir. Örneğin kola vuran bir ağrı mevcut değilse ve boynunuz sadece sağa ve sola çevirirken acı veriyorsa, tansiyonunuz normal ise ve nörolojik muayenede bir kuvvet kaybı, duyu kaybı, güç kaybı gözlenmiyorsa büyük ihtimalle altında yatan sebep sadece kas spazmıdır. Ağrı kesici ve kas gevşetici kullanılarak ensedeki ağrı veya tutulma tedavi edilebilir. Sonrasında tekrar kas spazmı kaynaklı ensede ağrı ve tutulmayı engellemek için boyun egzersizleri yapabilirsiniz. Ağrı eğer hala geçmemiş ise altında yatan neden farklıdır ve kas spazmına bağlı değildir. İleri tetkikler yapılması gerekmektedir.

Kola vuran bir ağrısı olmadan sadece boynunu sağa veya sola çevirirken ağrı olan birinde tansiyonu da normal ise, nörolojik muayenesinde kuvvet kaybı ve duyu kaybı yoksa bu ağrı kas spazmı kabul edilerek ağrı kesici ve kas gevşeticiler verilerek birkaç gün içerisinde ağrısının geçmesini ve boyun hareketlerini rahat yapmasını bekleriz. Ağrısı geçtikten sonra da tekrarını engellemek adına düzenli boyun egzersizleri öneririz. Ağrı eğer bütün bunlara rağmen geçmemişse ileri tetkik yaptırmak gerekir.

Ensede Ağrı ve Tutulma Kola Vuruyorsa Boyun Fıtığı Olabilir

Ensede ağrı veya tutulma mevcut ve bu ağrı kollarınıza vuruyorsa, nörolojik muayenede kuvvet kaybı, duyu kaybı, his kaybı gözlemlenmişse, ensenizdeki ağrı özellikle efor anında örneğin koşu bandında koşarken artıyorsa kesinlikle vakit kaybetmeden kardiyoloji uzmanı ile görüşmeyi unutmayın. Eğer kardiyoloji uzmanı kalbinizde bir problem görememişse diğer altında yatabilecek nedenler araştırılmalı. İyi bir öykü ile tedavinizin kapısını açabilirsiniz.

Hastanın ensede ağrı veya tutulması varken kola vuran ağrıları olursa, beraberinde kuvvet ve duyu kaybı oluşuyorsa hastadan boyun fıtığı veya boyun düzleşmesi konusunda şüphelenmelidir. Ayrıca spinal kanal darlığı veya spinal tümör riski de göz ardı edilmemelidir.

Yani her ensede ağrı veya tutulma boyun fıtığı belirtisi demek değildir. Bundan dolayı evde kendi kendinize muayene yapmaya çalışmak yerine bir şeylerden şüpheleniyorsanız kesinlikle doktorunuza görünmelisiniz. Çünkü bu boyun sağlığı şakaya gelmez. 

 

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

2 Yorumlar

  1. Şükrü Demirbilek

    merhabalar yaklaşık 1 aydır el bileklerimi aşağı yukarı oynattığımda içeriden sanki bir yere takılıp sürtünüyormuş gibi rahatsız edici batmalar oluyor ayrıca boynum ve ensemde sürekli bir tutulma uyuşma var. ne yapmamı önerirsiniz? Başımı sağa sola çevirdiğimde sürtünme seslerini çok rahat duyabiliyorum. Boyun ve ensede oluşan tutulma da sürekli olarak mevcut

    • Birden fazla bölgeyi ilgilendiren sorunlarda öncelikle romatizmal hastalıklar gibi sistemik hastalıklar konusunda doktorunuza görünmeniz iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir