Enginarın Sağlığa Faydaları

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Enginarın Sağlığa Faydaları

Enginarın Sağlığa Faydaları, Enginarın çiçek açmamış tabla başları yemeklik olarak kullanılır. XV. yüzyıldan itibaren yemeklik olarak kullanılmaya başlamıştır. Roma ve Kartacalılar devrinde kral sofralarının aranan yemeği olmuştur. Hatta bitkinin meyvesi, yaprağı veya tümü; sanatkarlara ilham kaynağı olmuş, saraylar ve abidelerin süslenmesinde motif modeli olarak alınmıştır.
Üreyi ve kolesterolü düşürür. İçeriğindeki linoleik asit karaciğerde bulunan cholestrin-7a-hydroxylase enzimlerini aktive ederek kolesterolün safra asidine dönüşümünü sağlar. Buradan bağırsaklara taşınarak atılması gerçekleşir.

Enginarın Sağlığa Faydaları
Enginarın Sağlığa Faydaları görsel

Bu maksatla uygulanacak kür şöyledir: Bir enginar bir defalıktır. En dış yaprakları atıldıktan sonra üçe bölünür. Her bir parçadan infüsyon şeklinde hazırlanan çayı aç veya tok karnına içilir. Haftada 2-4 defa olacak şekilde uygulamaya 4 defa devam edilir. Süre sonunda yapılacak kontrole göre gerekirse tekrarlanabilir.

Kandaki şekeri düşürür. İçeriğindeki inülin maddesi en iyi şeker düşürücü özellikteki etken maddelerinden biridir. Enginar, pişirilme sırasında inülin maddesi früktoza dönüşür ve bu dönüşüm şeker hastaları için büyük bir avantajdır. Bu dönüşümle, vücuttaki insülin hormonunun kullanımı gerekmez.

Damar sertliğine giderek kalp hastalıklarını önleridrar söktürür, böbrekteki taş ve kumu düşürür. Özelikle, meme, rahim ağzı ve prostat kanserine karşı iyi gelir. İçerdiği C vitaminini, flote, magnezyum ve fiber maddelerinden dolayı enginar yiyen kişiler, olduğundan daha genç görünür.

Halk tababetinde; enginarın yaprakları, çiçekleri, kökü ve tohumlarından dekoksiyon olarak %5’lik hazırlanan çayı; kalp hastalıklarında sakinleştirici ve kan basıncını azaltıcı, tansiyonu düşürücü olarak ve mide bağırsak hastalıklarında kullanılır.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir