Enginarin Faydalari
Enginarin Faydalari

Enginarın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Enginarin Faydalari
Enginarin Faydalari

Enginar oldukça eski bir tarihe sahip. Eski çağlardan beri yemek olarak kullanılan besinlerin başında geliyor. İlk olarak etiyopya’da yetiştirilen bitki, Mısır üzerinden Avrupa kıtasına gelmiş ve burada popüler bir biçimde yetiştirilmiştir.

Bitkinin yapraklarının sindirime faydalı olduğu keşfedilmiştir. Antik Yunan döneminde Enginar yaprağı sindirime yardımcı olduğu keşfedilmiştir. Enginar 16. Yüzyılda Avrupa’da soylu bir bitki olarak kabul edilmiştir. Ve o dönem yalnızca zenginler tarafından tüketilmiştir.

Günümüzde enginarı herkes satın alabiliyor. Enginar yaprakları başta safra akışını uyarmak olmak üzere, böbrekleri çalıştırıyor ve idrar söktürücü olarak işe yarıyor. Günümüzde bile bu konularda tedavilere yardımcı olarak kullanılıyor.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginar sindirime yardımcı olmaktadır. Bunun yanında karaciğeri temizler. Vitamin ve mineral bakımından zengindir. Enginarın besin değerleri içerisinde C vitamini, K vitamini, Potein, E vitamini, B6 vitamini, Folat Niasin gibi maddeler bulunmaktadır.

Enginarın sindirim sistemi üzerine olan faydası besin lifleri sayesindedir. Enginarın sindirim sistemine yardımcı olan tarafı yapraklarıdır. Enginar yaprakları bağırsak hareketlerini düzene koymaktadır. Kabızlığı önlemektedir.

Enginar kolesterolü önler. Enginarın faydaları içerisinde kolesterolu engellemek de bulunmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar yüksek kolesterolü kontrol altına aldığını göstermiştir. Ancak normal sınırlara yakın kolesterol üzerinde pek de işlevsel olmadığı görülmüştür. Bu araştırmalarda enginar yaprağı kullanılmıştır.

Enginar Anemiye İyi gelir. Enginar demir bakımından zengin bir bitkidir. Demir eksikliği anemisi durumunda kullanılması önerilmektedir. Ortaboy bir enginar günlük demir ihtiyacının %9’unu karşılamaktadı. Bitkinin bu özelliğinden yararlanabilmek için tavsiye edilen yöntem, bitkinin özüt formunda kullanılmasıdır.

Enginarın Karaciğere Etkisi. Enginar yapraklarında bulunan maddeler kandaki kolesterol düzeyini belirleyen ana enzimi düzenlemektedir. Yani üzerine baskı yaparak kolesterol yükselmesini engeller. Bu da karaciğerin yükünü hafifletmektedir. Bunun da yanında enginar safra akışını uyarır ve karaciğer toksinlerinden temizlenmesine yardımcı olur. Ancak safra taşı olan kişiler enginar kullanımına dikkat etmelidir. Ağrıların şiddetlenmesinde etkili olabilir.

Enginar Mide Ekşimesine iyi gelir. Enginar yapraği midedeki yanma hissine karşı etkilidir. Halk arasında reflü olarak bilinen mide ekşimesi enginar yaprağı sayesinde önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Bunun da yanında enginar bulantı, kusma, şişkinlik ve karın ağrısı gibi sorunların pek çoğuna iyi gelmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir