Enfeksiyöz mononükleoz öpücük hastalığı

Öpücük Hastalığı (Enfeksiyöz Mononükleoz) Nedir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 2, 2018

Halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinen enfeksiyöz mononükleoz, kısaca EBV olarak adlandırılan Epstein barr virüsü ile taşınan bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. EBV, öncelikli olarak ağız ve boğaz sıvıları, vücut salgılarıyla yakın temas yoluyla kişiden kişiye bulaşıyor. Özellike tükrük yoluyla bulaşması sebebiyle öpücük hastalığı olarak da isimlendiriliyor.

Genellikle ergenlerde sık olarak ortaya çıkıyor;ancak her yaştan insanda görülebiliyor.  Birçok kişi EBV enfeksiyonlarını 1 yaş civarında geçiriyor. Küçük çocuklarda hastalık genellikle belirti vermediğinden ya da çok hafif bulgularla seyrettiğinden çoğu durumda tanı konulamıyor. Hastalık bir defa geçirildiğinde bağışıklık kazanıldığı için hayat boyu bir daha tekrarlanmıyor.

Bununla birlikte, gelişmil ülkelerdeki birçok çocuk bu enfeksiyonları ilk yıllarında geçirmiyorlar. Bu nedenle de ergenlerde daha sıklıkla görülüyor. Enfeksiyöz mononükleoz olan insanlar genellikle yüksek ateş, şişmiş lenf bezleri ve boğaz ağrısı belirtileri gösteriyorlar. Vakalarının çoğunluğu hafif seyrediyor  ve minimal tedaviyle kolayca çözülüyor. Enfeksiyon genellikle ciddi olmayıp genellikle bir ila iki ay içerisinde kendiliğinden kayboluyor.

Enfeksiyöz Mononükleoz Belirtileri

Virüsün kuluçka süresi, virüsün vucuda girmesi ile belirtilerin gözlenmeye başladığı süre arasındaki zaman dilimini kapsıyor. Bu süre dört ila altı hafta sürüyor. Hastalık belirtileri ise tipik olarak bir ila iki ay sürüyor. Belirtiler şunları içeriyor:

 • Ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Bademciklerde şişme
 • Koltuk altı ve boyunda şişmiş lenf bezleri
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Gece terlemesi

Bazen dalak veya karaciğerde şişme ile seyreden daha ağır bir tablo ile kendini gösteriyor hastalık nadiren ölümcül olabiliyor.

Hastalığı grip gibi diğer yaygın virüslerden ayırt etmek zor olup bir iki hafta evde yapılan tedaviden sonra (istirahat, yeterli sıvı alma ve sağlıklı beslenme gibi) belirtiler düzelmezse, doktorunuza danışmanız önem taşıyor.

Enfeksiyöz Mononükleoz Neden Olur?

Etken yukarıda da söz ettiğimiz EBV adı verilen bir virüs olarak bildiriliyor. EBV, uçuk virüsünün de içinde bulunduğu herpes virüsü ailesinin bir üyesi olup dünyadaki insanları enfekte eden en yaygın virüslerden biri olarak biliniyor. Virüs, enfeksiyon kapmış bir kişinin ağız veya kan gibi diğer vücut sıvıları ile doğrudan temas yoluyla yayılıyor. Cinsel temas ve organ nakli yoluyla da bulaşabiliyor. Öksürük, hapşırık, öpüşme veya hastalığı taşıyan olan biriyle yiyecek veya içecek paylaşmak virüsün size bulaşmasına neden olabiliyor. Bulaştıktan sonra belirtilerin ortaya çıkması 4-8 hafta kadar sürebiliyor. Ergenlerde ve erişkinlerde, enfeksiyon, vakaların yüzde 35 ila 50’sinde belirgin semptomlara neden oluyor. Çocuklarda ise virüs genellikle belirtilere neden olmuyor ve enfeksiyon genellikle fark edilmeden iyileşiyor.

Kimler Enfeksiyöz Mononükleoz İçin Risk Altındadır?

 • 15-30 yaş arası gençler
  ve öğrenciler
 • Tıp stajyerleri
 • Hemşireler
 • Hasta bakıcıları
 • Bağışıklık sistemini bastıran ilaç alan hastalar
 • Düzenli olarak çok sayıda kişiyle yakın temasta olan herkes öpücük hastalığı için yüksek bir risk altında bulunuyorlar. Bu nedenle lise ve üniversite öğrencileri sıklıkla enfekte oluyor.

Öpücük Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalık için özel bir tedavi seçeneği bulunmuyor. Bununla birlikte, doktorunuz boğaz ve bademcik şişmesini azaltmak için bir kortikosteroid ilaç reçete edebiliyor. Belirtiler genellikle bir ila iki ay içinde kendiliğinden düzeliyor.

Tedavi belirtilerinizi hafifletmek için yapılıyor. Bu, ateşinizi düşürmek ve boğaz ağrısını hafifletmek için kullanılan ilaçları içeriyor. Bunun dışında aşağıdaki yöntemler iyileşmeyi hızlandırmaya yardım ediyor:

 • Yatak istirahati
 • Bol sıvı tüketmek
 • Bol bol sıcak tavuk çorbası yemek

Belirtileriniz daha da kötüye giderse veya yoğun karın ağrınız varsa doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekiyor.

Diğer yazımız olan İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir