Endometriozis

Endometriozis Nedir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Bu yazımda kadınlarda kısırlığın en sık görülen sebeplerinden biri olan ve endometriozis ya da çikolata kisti olarak adlandırılan bir hastalıktan söz etmek istiyorum. Bu hastalık kısırlık belirtisi ortaya çıkana kadar belirtileri hafife alındığı için genellikle farkedilmiyor.

Çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis yumurtalıklarda, fallop tüplerinde veya karın boşluk gibi uterus dışındaki bölgelerde uterus iç yüzeyi dokusu olan endometriyal dokunun varlığı ile karakterize, kronik iyi huylu bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Bu endometriyal dokuda, tıpkı uterus gibi adet döngüsü oluyor. Endometriozis, yumurtalıklarda yerleşirse yumurtaların kalitesini ve ayrıca fallop tüplerinin işleyişini olumsuz yönde etkiliyor ve karın boşluğunun iç kısmında yapışıklığa neden oluyor.

Yoğun rahatsızlığa rağmen birçok kadın hamile kalmaya çalışıncaya kadar, hastalığın bulunduğunun farkına varmıyor. Hastalık zamanla kademeli olarak kötüleşme eğilimi gösterdiğinden, endometriozisi olan kadınların yaklaşık % 30 – 40’ı fertilite zorlukları yaşıyor; çünkü bu kanın vücuttan çıkabilmesinin bir yolu bulunmuyor.

Endometriozis teşhisinin tek kesin yolu bir laparoskopik yöntemle göbek deliğinden girilerek kamera ile karın içine bakılmasını içeriyor. Hastalığın sebebinin ne olduğunu tam olarak bilinmiyor. Fakat östrojenin uterus iç yüzeyindeki endometriyal dokuyu kalınlaştırdığı biliniyor. Öyleyse östrojen seviyesini düşük tutmak çikolata kisti belirtilerini minimuma indirecektir.

Düzenli egzersiz yaparak, kafein ve alkol alımını sınırlayarak ve vücut yağ oranını azaltarak östrojen seviyesinin düşmesini sağlayabilirsiniz. Endometriozis hastalığı taşıyan bir yakınınız varsa, sizde de görülme riski normal popülasyona göre daha yüksek oluyor. Yani hastalıkta genetik faktörler rol oynuyor.

Endometriozis Belirtileri

Ağrılı dönemler, ağrılı ovulasyon, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı, ağır kanama, kronik pelvik ağrı, bulantı-kusma, yorgunluk ve kısırlık hastalığın önemli belirtileri arasında bulunuyor. Endometriozisden muzdarip kadınlar için mücadele etmek önem taşıyor. Tedaviye başlamak için ilk adım, ağrınızın normal olmadığını ve müdahaleye ihtiyacınız olduğunu kabul etmekle başlıyor. Bu hastalık ne kadar erken saptanır ve tedavi edilirse, alınan sonuç o kadar iyi oluyor. Dünya genelinde üreme çağındaki yaklaşık 176 milyon kadını etkileyen yaygın bir hastalık olmasına rağmen bilinirlik oranının çok düşük olduğu görülüyor.

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis, ilaçlarla veya ameliyatla tedavi edilebiliyor. Bazen hem ilaç tedavisi hem de cerrahi tedavi yapılıyor. Bazı kadınlar alternatif tıp yöntemlerine de başvuruyor. Cerrahi işlem genellikle laparoskopik yöntemle yapılıyor. Göbek deliğinden küçük bir kesi açılıyor. Bu kesiden girilerek kamera yardımıyla kistin bulunduğu yere ulaşılıyor. Ve kist dokusu kesilip çıkarılıyor.

Diğer yazımız olan Kadında Kısırlık Bulgusu Ve Nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir