Elmanın Faydaları
Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Elmanın Faydaları
Elmanın Faydaları

Elma yaz kış demeden tüketilebilecek meyvelerin başında gelmektedir. Elmanın faydaları nesilden nesile anlatıladurur. Elma içerdiği mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. Elma adeta mucize besinler arasında yer almaktadır.

Ülkemiz elma yetiştiriciliği bakımından oldukça iyi bir noktadadır. Türkiye dünyanın en büyük 3. Elma yetiştiricisidir. Bu sayede elmayı ucuza satın alabiliyoruz. Elma gülgiller ailesinden bir meyvedir. Üzerine pek çok araştırma yapılmıştır. Kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkileri saptanmış, sağlığa oldukça olumlu etkileri olan bir besin olduğu ortaya konmuştur. Elmanın faydaları arasında kalp ve damar sağlığını korumak, bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi unsurlar bulunmaktadır.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elmanın en başta beyin ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Beynimizde nörotoksin denilen, beyin sinirlerine zarar veren bazı maddeler bulunur. Her insan istemese de bu maddelere maruz kalmaktadır. Elma, bu nörotoksinleri temizleyerek beynimizdeki sinirleri rahatlatır. Bilişsel fonksiyonlarda artış sağlar, hafızayı güçlendirir. Strese bağlı vücut hasarını önlemektedir. Diğer pek çok araştırmada da düzenli elma tüketmenin, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların görülme risklerinin düşürdüğünü göstermiştir.

Elma kan şekerini dengeler. Bu husus özellikle diyabet hastaları için oldukça önemlidir. Elma içerisinde kan şekerini düzenleyen polifenol isimli bir madde bulunur. Bu madde bir antioksidandır. Kan şekerini düzenleyerek şeker hastaları başta olmak üzere pek çok insanın sağlığına olumlu etkide bulunur. Ponifenoller kan şekerinin aşırı yükselmesini engellemektedir. Ancak yine de elma şeker içermektedir. Şeker hastaları aşırı elma tüketiminden kaçınmalıdırlar. Bazı araştırmalar elma suyunun tip 2 diyabet riskini artırdığı belirlenmiştir.

Elmanın faydaları damar ve kalp sağlığı alanında da görülmektedir. Elma, pıhtı oluşumunu engeller. Bunun da yanında damar sertleşmesi, hipertansiyon, oksidatif strese bağlı damar tahribatı gibi sorunların önüne geçmektedir. Bunun en önemli nedeni elmanın flavonoid adlı antioksidana sahip olmasıdır. Diğer nedeni ise sindirimi düzenleyen besin lifi içermesidir. Günde sadece 1 adet elma yiyerek kolesterolü düşürebilirsiniz. Elma ayrıca yağ oksidasyonu riskini de düşürmektedir.

Elmanın faydaları saymakla bitmez. Elmanın bir diğer önemli özelliği de kansere karşı koruma sağlamasıdır. İçerdiği yüksek besin lifiyle kolon kanserine, yüksek C vitamini içeriğiyle Gırtlak kanserine karşı koruma sağlamaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir