Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigaralar 3 ana unsurdan oluşur; mod, atomizer ve pil. Atomizerin içinde bulunan elektronik sigara likit çeşitleri buharlaşarak içinde bulunan nikotini açığa çıkarır.

Elektronik Sigara Hakkındaki Araştırmalar

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmada, elektronik sigara; ateşli sigaraya ve diğer tütün mamullerine göre çok daha az zararlı bir seçenektir bilgisi net olarak ifade ediliyor. Bu araştırma sonuçlarına göre normal sigaradan elektronik sigaraya geçiş yapanların vücutlarında 6 ay sonra normal sigara içenlere nazaran daha az kanser yapıcı maddeye denk gelindi. Burada uzmanların asıl amacı normal sigaradan elektronik sigaraya geçmek isteyenlerin kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak. Daha önce de yapılmış olan birkaç araştırmada elektronik sigara ve normal sigara arasında fark olmadığı bilgilerine ulaşılmıştı fakat son araştırmaların tam tersi olduğu yönündeki bilgiler net bir şekilde ifade ediliyor. Şuanda İngiltere’de normal sigara yerine kesin olarak elektronik sigara tavsiye ediliyor.

Yüzde 97’lik Büyük Fark

Araştırma ekibinin lideri olan Lion Shahab, elektronik sigaranın daha az zararlı olduğunu belirttiği ifadelerin yanı sıra, alınan nikotin yoğunluğunun diğer sigaralarla hemen hemen aynı olduğunu söylüyor. Bu da nikotin yoksunluğundan dolayı meydana gelen yoksunluk kriziyle daha kolay şekilde başa çıkabilmeyi ve bu şekilde hem normal sigarayı hem de elektronik sigarayı bıraktırmayı kolaylaştırıyor. Bu araştırmaya ait tüm giderleri, İngiltere Kanser Araştırmaları Vakfı karşılıyor, bu da ülkenin konuya ne kadar önemle eğildiğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Bu araştırmada toplam 181 denek kullanıldı ve çeşitli şekillerde deneyler yapıldı. Normal sigara içen bir grup, elektronik sigara içen bir grup ve hem normal, hem de elektronik sigara içen bir grup olarak 3 farklı topluluk üzerinde araştırmalar yapıldı. Normal sigara içenlere oranla, esigara içenlerde % 97 oranla daha az kanser yapan zehirli maddelere rastlandı. Hem normal, hem elektronik sigara kullananlarda ise bu fark çok daha azdı.

www.ilksigaran.com