El ve ayak üşümesi nasıl geçer

El ve Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 3, 2018

El ve ayak üşümesine ne iyi gelir? El ve ayak üşümesi nasıl geçer? El ve ayak üşümesi neden olur? Bitkisel tedavi seçenekleri nelerdir? gibi sorulara cevap vereceğiz.

El ve ayak üşümesi nasıl geçer

Elleriniz veya ayaklarınız (ve bazen vücudunuzun diğer kısımları, özellikle de kulaklarınız ve burnunuz) üşüyorsa, genellikle neden kan damarlarında büzülme veya tıkanıklıktır. Soğuk eller ve ayaklar soğuk hava gibi basit bir nedenin sonucu olabilir.  Vücudun doğal sıcaklığı da buna neden olabilir. Soğuk eller ve ayaklar tıbbi bir sorunun sonucu da olabilir.

Soğuk el ve ayaklara neden olan hastalıklardan bazıları;

donma
kansızlık
Diyabet
Lupus
Raynaud hastalığı
Skleroderma
Buerger Hastalığı
Tiroid sorunları
Zayıf dolaşım
Sinir sistemi bozuklukları

El ve ayaklarınızdaki üşüme ve soğukluk ara sıra oluyorsa endişelenmeniz gerekmez. Fakat bu durum süreklilik kazanmışsa, cilt renginde değişiklik eşlik ediyorsa sinirler ve kan dolaşımıyla ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca ellerinizde veya ayaklarınızda doku hasarı yaşıyor da olabilirsiniz. Bu durumda bir doktora başvurmanız gerekir.

Bu yazımızın konusunu  ara sıra olan ve altta yatan bir hastalıktan kaynaklanmayan el ve ayak üşümesi oluşturmakta. El ve ayak üşümesi nasıl geçer? Gelin hep beraber inceleyelim.

El ve ayak üşümesi için doğal tedaviler

Sıcak, baharatlı banyo

El ve ayaklarınızı sıcak tutmak için en iyi yol, her gece sıcak baharat banyosu yapmaktır. Ezilmiş kimyon, zencefil, toz biber, karabiber, tarçın, kekik, adaçayı ve biberiye baharatlarından herbirinden 1’er çorba kaşığı karıştırın. Küveti sıcak suyla doldurun ve içine tüm malzemeleri bir süzgeçten geçirerek ilave edin.

Zencefil Kökü

Zencefil kökü, sadece yiyeceklerin lezzetini arttırmakla kalmaz aynı zamanda kan pıhtılarını da önler. Vücuda sıcaklık da sağlar. Soğuk el ve ayakları tedavi etmek için iki yol kullanılabilir. Sıcak zencefil suyu ile el ve ayakların yıkanması faydalıdır. Sıcak zencefil çayı içmek de oldukça etkilidir.

ayak üşümesine ne iyi gelir

Sarımsak

Sarımsak, soğuk ayak ve elleri ısıtmak için en güvenilir doğal ilaçlardan biridir. İstenilen sonuçları elde etmek için düzenli olarak hergün sarımsak tüketin.

Akupunktur noktolarına basınç uygulayın

Bu terapi kanın göllenmesini engellemeye yardımcı olur. El ve ayaklarda enerjiyi bırakmaya yardımcı olan akupunktur noktasını bulun. Elde bu nokta başparmak ile işaret parmağı arasında bulunurken, ayaklarda dadaynı şekilde birinci ve ikinci ayak parmakları arasındadır. Yaklaşık 2-5 dakika boyunca elinizin baş parmağı ile bu noktalara baskı uygulayın. İşlemi diğer el ve ayaklar için de tekrarlayın.

Egzersiz

Soğuk eller ve ayaklar için en yaygın tedaviden biri egzersiz yardımı ile kendinizi doğal olarak sıcak tutmaktır. Kan dolaşımınızı sağlıklı tutmak için çeşitli egzersizleri günde en az bir saat uygulayın.

Omega-3 Bakımından Zengin Gıdalar

Omega-3 yağ asidi atar damarların temizlenmesinde ve kan dolaşım sisteminin iyi durumda tutulmasında çok yararlıdır. Balık, uskumru, ringa balığı, somon vb. Gibi zengin yiyecekleri yemeyi deneyin.

Masaj

Masaj, geceleri üşüyen ayaklarınızı tedavi etmek için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Başparmak ile basınç uygulayarak yatmadan önce ayaklarınızı sıcak zeytin ya da susam yağı ile masaj yapın. İşlemi tamamladıktan sonra ayaklarınıza pamuklu çoraplar giyin.

Çilek, böğürtlen gibi küçük meyveler

Çilek yemek üşüyen uzuvlarınıza iyi gelir. Bu bağlamda yırtıcı tomruk, yaban mersini veya böğürtlen çok faydalıdır.

Eğer genel bir üşüme sorununuz varsa Çok üşümeye ne iyi gelir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir