boyun-duzlesmesi-belirtisi-el-uyusması
boyun-duzlesmesi-belirtisi-el-uyusması

El Uyuşması Boyun Düzleşmesi Belirtisi

SON GÜNCELLEME: Ocak 4, 2018

El uyuşmasının en önemli ve rastlanan sebebi sinir sıkışmasıdır. Uzman Doktorlar, boyun fıtığının ve boyun düzleşmesinin el uyuşmasına yol açabildiğini belirtti. El uyuşması ve benzeri belirtiler hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gereken belirtilerdir.

Operatör Doktor Soner Büyükkınacı, “El karıncalanmaları diğer bir adıyla el uyuşmasının birbirinden farklı birçok nedeni olabilir. Fakat ilk olarak bu belirtinin asıl nedenin bulunması gerekiyor” dedi.

boyun-duzlesmesi-belirtisi-el-uyusması

Boyun Düzleşmesi Erken Tedavide Önemli

El karıncalanmasının boyun fıtığı ve boyun düzleşmesinin erken tedavisinde çok büyük bir önemi bulunmakta. El uyuşmasının en büyük ve en önemli nedeni sinir sıkışması. Özellikle gece uykudan uyandıracak düzeyde oluşan ağrıların tanısı EMG testi ile mümkün oluyor. Tedavi edilirken ise 1 cm büyüklüğünde bir delik ile sinirlerin rahatlaması ve üzerinde olan baskının azaltılması sağlanıyor. Bu tedavi ile hastalar kısa süre içerisinde yaşadıkları bu yoğun ağrıdan hızla kurtulabilir ve yaşantılarına normal şekilde devam edebilir. 

Boyun düzleşmesi tedavi edilmediği zaman boyun kaslarını giderek zayıflatır. Boyun kaslarında oluşan zayıflama sinir ve stres ile bir araya geldiği durumlarda ise boyun fıtığına dönüşebilir. Özellikle boyun fıtığı rahatsızlığında, ellere giden sinirlerin boyundan geçtiği noktalarda baskı oluşmasına neden olarak asimetrik el uyuşmasına neden olabilmekte. Boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi, el uyuşması rahatsızlığının arkasında yatan en önemli rahatsızlıklardır.

Kısacası Boyun Düzleşmesi Belirtisi El Uyuşmasıdır.

Boyun fıtığında, boyun bölgesinde oluşan fıtık kollara güçsüzlük yapabilir. Kollarda yaşanan güç kaybına ise uyuşma eşlik eder. El uyuşmasının nedeni hızlı bir şekilde bulunarak en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Çünkü boyun düzleşmesi tedavi edilmezse oluşabilecek hasar ne yazık ki sekel  (geri dönüşümsüz hasar) bırakabilir.

El Uyuşmasına B12 İle Tedavi

B12 vitamini özellikle sinir hücrelerini ve sinir hücrelerinin etrafını saran miyelin tabakayı korur. Zarar gören ve yıpranan miyelin tabakanın tekrar yapılmasını sağlar. Eğer B12 vitamini eksikliği yaşarsanız parmak uçlarınızda ve el de uyuşma hissedebilirsiniz. Bundan dolayı El uyuşması yaşayan kişilere B12 vitamini takviyesi sıklıkla önerilmektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

5 Yorumlar

  1. boyun fıtıkalrın bellerde uyusma gözleniyor evet. bende bel fıtıgı var ayağım uyusuyor ve karıncalanıyor. hep asağılara vuruyor

  2. baya sıkıntılı bir durum bilgisayar başında fala kalmamak gerekir dikkat etmek lazım
    bilgiler için teşekürler

  3. El uyuşması sanıyorum daha çok ileri yaşlarda yaşanıyor. Yada ben hep denk geliyorum yaşı ilerde olanların şikayetine

  4. bel nasıl ki ayağa vuruyorsa bu boyunda ki problemlerde saıyorum ayağa vuruyor. ikiside çok kötü hastalıklar

  5. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim boyun düzleşmesiyle ilgili geren bilgiye sahip oldum teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir