El ve Ayak Temizliğinin Önemi Nedir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

El ve Ayak Temizliğinin Önemi Nedir

El ve Ayak Temizliğinin Önemi Nedir, Bilindiği üzere ellerimiz gün içerisinde çeşitli şeylere dokunmakta ve çevredeki tüm mikroplarla muhatap olmaktadır. Bugün elimize aldığımız bir demir paranın bizden önce kaç kişinin eline değdiği konusunda bir fikre sahip değiliz. Bu nedenle en çok önem göstermemiz gereken uzuvlarımızın başında ellerimiz yer almaktadır. Aynı şekilde ayaklarımız gün içinde sürekli ayakkabı içerisinde havasız kalmakta, koku ve bakteri üretebilmektedir.

El ve Ayak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Mümkün olduğunca belli temaslar sonrası eller yıkanılmalı ayaklar hava aldırılmalıdır. Ekseriyetle su ve sabunla buluşmalılardır. Piyasada satılan anti bakteriyel ürünler sayesinde hijyen sağlanmalıdır. Ellerinde açık yara, bulaşıcı deri hastalığı olan insanlarla tokalaşmaktan uzak durulmalıdır. Başka insanların manikür ve pedikür aletleri kullanılmamalı kişiye özel olmalıdır.

El ve Ayak Temizliğinin Önemi Nedir
El ve Ayak Temizliğinin Önemi Nedir görsel

Temizlik Kurallarına Uyulmadığı Zaman Oluşan Durumlar

Sağlık durumundan emin olunmayan bir kişinin ayakkabısı giyildiğinde, manikür ve pedikür aletleri kullanıldığında, bulaşıcı hastalığı olan ve açık yaraya sahip kişilerle temasa geçildiğinde sedef, egzama, tırnak mantarı, ürtiker, deride iltihaplanma, dolama, siğil gibi birçok hastalık tesir edebilir. Aynı zamanda ayaklarda kötü koku oluşumu olabilir. Böyle durumlarda doktora gitmek gerekir.

El ve Ayak Hastalıklarının Tedavisi

El ve ayakta oluşan bakteriyel hastalıkların tedavisi ancak antibiyotik içerikli kremlerle giderilebilir. Antibiyotiğin yanında pomat etkili kremlerle de deri yumuşatılabilir. Daha ileri safhalara gidilmeden tedavisine başlanılması ve iyileşmeden bitirilmemesi gerekir.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir