Ebegümeci faydaları
Ebegümeci faydaları

Ebegümeci ve insan sağlığına faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Ebegümeci faydaları Bizim ebegümeci olarak bildiğimiz bitkinin adı yabancılar arasında Althaea, Mallow ve Marshmallow olarak bilinmektedir.

Ebegümeci narin yapısına rağmen yerlaşim yerleri dışında ve mealarda yetişmektedir. Boyu 30cm’ye kadar uzamaktadır.yaprakları çok ince ve kadifemsi dir. Çiçekleri ise kıllı ve yıldızımsı desenlidir. Ebegümecinin insan sağlığına birçok faydası olduğu belirlenmiştir. Şu ana dek yapılan labaratuar çalışmaları neticesinde içerisinde Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Fosfor, Ptasyum, Selenyum ve Sodyum bulunmaktadır. Özellikle Sodyum mineralinden oldukça zengindir. Bu harika bitkiyi ise moder tıp bazı ilaçların yapımında kullanarak değerlendirmiştir. Gida sektörü de farklı ürünlerde kullanarak bundan faydalanmıştır.  Ebegümecinin genel sağlığımıza faydalarını şöyle sıralayalım:

Ebegümeci faydaları
Ebegümeci faydaları

Cilt sağlığına faydaları:

Ebegümeci, cilt hücrelerinin bağışıklıklarının artmasına yardımcı olduğu gibi, serbest radikallerin verdiği zararların azalmasına da neden olur. Bunun sonucu olarak cildin yenilenmesini ve cildin ödemlerinin azalmasına yardımcı olur. Böylece cildin yaşlanmasını da geciktirir. Ebegümecini kaynatarak, lapa halinde ciltteki yara ve yanıklara uyguladığımız takdirde cildimizi tedavi edecektir.

Saç sağlığına faydaları:

Ebegümecini suda 2-3 dakika kaynatarak, saçlara uygulanması halinde hem saçların temizlenmesini sağlar, hem da saçı yumuşatıp doğal bir parlaklık kazandırır. Ayrıca kafa derisinin yağlardan temizlenip, saçların sağlıklı ve daha hızlı büyümesine sebep olur.

Sindirim sistemi ve mide sağlığı:

Bir takım sağlık uzmanlarının insanlar üzerindeki yapılan gözlemlerinde mide sağlığını koruduğu bildirilmektedir. Hatta uzmanların bir takımı da gastrit hastalığına iyi geldiğini savunmaktadır. Kaynatılarak içildiğinde de bağırsak sağlığının korunmasında ve kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur.

Solunum yolu sistemine faydaları:

Ebegümeci nin solunum yolu sağlığı için tüketim şekli önemlidir. Ebegümeci yaprakları sonbahara doğru toplanıp, kurutulduğu takdirde kurumuş yaprak olarak uzun süre saklanabilir. Kurumuş yapraklardan bir yemek kaşığı bir bardak suda 15 dakika kaynatıldığında üst solunum sistemine faydasını gösterecektir. Astım ve bronşit hastalıklarına iyi geldiği astım ataklarını geciktirdiği bilinmektedir. Ebegümeci için göğüs yumuşatan, balgam söktüren, öksürük geçiren bir mucizedir diyebiliriz.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir