Ebegümeci ve Ebegümeci Çayinin Faydalari

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Ebegümeci ve Ebegümeci Çayinin Faydalari

Ebegümeci ve Ebegümeci Çayinin Faydalari, Tohum, yaprak ve kökünün karışımından hazırlanan suyu ile gargara yapılarak ses kısıklığı, kadınlarda beyaz akıntı ve ağız kuruluğu giderilir, ağız boşluğu ve kadınlarda idrar yolları iltihabı kurutulur, gastrit tedavi edilir, anne sütü arttırılır. 
Kurutulmuş kökleri suda haşlandıktan sonra kabızlık halinde ve ağız enfeksiyonlarında içilir. Köklerinin haşlanmasından buğday unu ile hazırlanan merhemi, şişlerin tedavisinde kullanılır.

Ebegümeci çayı; içerdiği tanenden dolayı iltihaplı ve tahriş olan mukozanın tedavisinde oldukça başarılıdır. Ağız boşluğu ile bademcik ve gırtlak iltihabını kurutur, bronşit ve nefes darlığını giderir, akciğer amfizemini iyileştirir, mide ağrısını dindirir, kabızlık, bulantı ve kusmayı önler, bağırsakların çalışmasını düzenler, göğsü yumuşatır, balgam söktürür. Mide ülserini tedavi eder, üst solunum yolları iltihabını kurutur. Sigara tiryakilerinin sabah öksürüklerinde, ateş düşürmede, idrar yolları tıkanıklığında yararlanılır.

Ebegümeci ve Ebegümeci Çayinin Faydalari
Ebegümeci ve Ebegümeci Çayinin Faydalari görsel

Ebegümeci çiçeği + sığırkuyruğu + gelincik çiçeği karışımı daha etkilidir.
Çay suyu ile yapılan gargarada, bademcik iltihabı, ağız kuruluğu ve ses kısıklığı giderilir.

Banyosu; damar iltihaplanmalarının kurutulmasında , basur, çıban ve yaraların iyileştirilmesinde fayda sağlamaktadır. Sinirliot ile birlikte daha etkilidir.

Usaresi; harici kullanımlarda toksinleri vücuttan atar, burun kanamalarını durdurur.

Ebegümeci + çuha çiçeği kökü + mayıs papatyası karışımı bal ile tatlandırılarak; öksürük, boğmaca, astım ve şeker hastalıkları için dahilen alınır. Şeker hastalarının tatlandırması gerekmez.

Not: Ebegümeci; uygun karışımlarda güçlü bir takviye edici özelliğe sahip olmakla beraber uygun olmayan karışımlarda kendisi etkili olmadığı gibi karışımdaki diğer bitkilerin de etkili olmasını önler.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir