Dutun Faydaları
Dutun Faydaları

Dutun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Dutun Faydaları
Dutun Faydaları

Dut özellikle yaz aylarında yetişen lezzetli bir besindir. Renginden dolayı çoğu kişi kendisine aşık eder. Kendisi küçük olmasına karşın lezzeti muhteşemdir. Dutun faydaları pek çoktur. Dut bakımından şanslı bir ülke olduğumuzu söylemek yalnış olmaz. Ülkemizde yaygın olarak yetişebilmektedir. Genelde çok fazla uzamayan ağaçlarda yetişir. Ilıman iklimleri sever, Asya, Afrika ve Amerikada bolca yetişir. Dutun çeşitli türleri vardır. Mavi, siyah ve yeşil olanları en çok bilinenlerdir. Taze olarak tüketilmesine karşın kuru olarak da tüketilmektedir. Kurutarak daha uzun süre muhafaza etmek mümkündür. Yemeklerde ve tatlılarda kullanılabilmektedir. Dutu yalnızca bizler değil, ipek böcekleri de çok sever. Dut, anti-enflmatuar özelliktedir. Saç dökülmesine karşın tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Dut içerisinde zengin maddeler bulunmaktadır. Dutun sağlık açısından çok faydası vardır. Dutun faydaları arasında zengin protein kaynağı gösterilebilmektedir. Dut içerisinde A, C, E ve K vitaminleri bulunur. Dut bunun yanında mineral bakımından da zengindir. İçinde kalsiyum, folat, demir, nisain ve tiamin bulunur.

Dutun Faydaları Nelerdir?

Dut tam bir antioksitan maddedir. Birçok hastalığın tedavisinde ve cilt bakımında kullanılmaktadır. Dut meyvesi, antosiyanin, flavonoidler, lutein, zea-ksantin, Beta karoten ve Alfa karoten açısından zengin bir besindir.

Dut genel olarak sağlığı korur. Vücudun dengesini muhafaza etmektedir. İçerdiği vitamin ve mineraller bunda oldukça etkindir.

Dut kanseri önler. Dutun antioksidan yapısı, kanser vakalarını önlemede etkilidir. Kansere yakalanma oranını azaltmaktadır. Özellikle prostat kanseri hücrelerinin yerleşimine izin vermezz. Tümör oluşumlarını engellemede etkindir.

Dut Kanın Pıhtılaşmasına engel olur. Dut kan dolaşımını artırır. Kan basıncını sağlıklı bir düzeye çeker. Bu da damardaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur. Dut kalp sağlığı üzerinde etkindir. Zengin miktarda demir içerir. Bu yüzden kansızlık sorunları üzerine etkin çözüm üretir.

Dut Kanı Temizler. Kan damardaki zehirli maddeleri atar. Çin tıbbında dut genelde damar yolu hastalıklarında tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Sigara ve alkol tüketen kişilerin düzenli olarak tüketmeleri önerilmektedir.

Dut Karaciğeri Temizler ve Böbrekleri Güçlendirir: Dutun en önemli özelliği organlar üzerindeki sağlığı korumasıdır. Karaciğer ve böbrek organlarına yönelik etkin bir koruma sağlar, vucudu toksinlerden temizler.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir