dudak çatlamasına bitkisel çözümler

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

SON GÜNCELLEME: Mart 14, 2018

Özellikle soğuk kış aylarında sıkça karşılaştığımız dudak çatlaması, verdiği acı ve kötü görünümüyle en büyük problemlerimiz arasında en başta gelir ve farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Peki, dudak çatlamasına ne iyi gelir? Nedenleri nelerdir? Sorularınızın cevabı yazımızın devamında.

Dudak Çatlaması Nedenleri

Dudak çatlaması daha çok kış aylarında karşılaşılan bir sorun gibi görünse de aslında her mevsim maruz kalma ihtimalimiz söz konusudur. İlk evresi olan dudak kuruluğuna müdahale edilmezse çatlama problemi ortaya çıkar. Nedenleri arasında; vitamin eksikliği, yetersiz su tüketimi, soğuk hava, güneşe maruz kalma, kullanılan ilaçların mevcut yan etkileri ve alerjik rahatsızlıklar gelmektedir. Tüm bunlardan anlaşıldığı üzere dudak çatlamasının birçok nedeni vardır ve tedaviye başlanmadan önce çatlamaya neden olan unsurların belirlenerek ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

  • Yeterli su içmeyen bireylerde, su kaybına bağlı olarak dudak kuruması ve çatlaması durumları daha sık görülmektedir. Dudak çatlamalarının önüne geçmek için yapılacak en önemli şey; vücudun su kaybetmesinin yol açacağı sorunlara karşı bol miktarda su tüketimidir.
  • Dudak kuruluğu problemi yaşıyorsanız, çatlamaların önüne geçmek için nemlendirici kullanmalısınız. Kullanacağınız nemlendiricinin, renk, koku ve yabancı madde içermeyen kaliteli bir nemlendirici olduğundan emin olun.
  • Bal, dudak kuruluğuna ve çatlamasına iyi gelen en etkili çözüm yollarından ve doğal antibiyotiklerden bir tanesidir. Parmağınıza aldığınız bir miktar hakiki balı dudaklarınıza uygulayın ve 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Günde 2-3 kere yapacağınız bu uygulama, dudaklarınızı besleyerek iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
  • Toz şeker ve limon suyu ile hazırlayacağınız peeling, ölü derinin temizlenmesine, dudak kuruluğu evresinde çatlaklara ve yaralara karşı etkili bir yöntemdir. Bir yemek kaşığı toz şekeri limon suyu ile karıştırarak uygun kıvama getirdikten sonra dudaklarınıza masaj yaparak iyice yedirin. Günde en az iki kere yapacağınız bu uygulamanın ardından muhakkak nemlendirici kullanmalısınız.
  • Aloe Vera Jeli, hem dudak koruyucu hem de dudaklardaki çatlakları tedavi edici özelliğiyle çatlama durumlarında bir numaralı kurtarıcınızdır. Az miktarda aloe verayı birkaç gün üst üste dudaklarınıza uygulayarak çatlama probleminizden kısa sürede kurtulabilirsiniz.
  • Her mutfakta bulunabilecek yoksa bile kolay bir şekilde temin edilebilen bir sebze olan salatalık, dudak çatlaklarına iyi gelmesiyle bilinmektedir. İçerdiği yüksek orandaki su ile dudaklarınıza nem desteği sağlayacak bir üründür ve oldukça basit uygulanabilir.
  • Bunların yanı sıra doğal nemlendiriciler arasında en başta gelen zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve hint yağı gibi yağlar ile dudak çatlamasının iyileşme sürecini gözle görülür şekilde hızlandırabilirsiniz.

Dudak Çatlaması Durumlarında Yapmamanız Gerekenler

Daha önce de bahsettiğimiz dudak çatlamasına neden olan unsurlardan kaçınarak, etkili bir tedavi süreci geçirebilirsiniz. Bunların yanı sıra dudaklarınızı yalayarak ıslatmaktan ve yaraları ısırarak derisini soymaktan kaçınmalısınız. Dudak çatlamasına ne iyi gelir? sorusu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Benzer yazımız olan Uçuğa Ne iyi Gelir? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir