Domatesin Faydaları
Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Domatesin Faydaları
Domatesin Faydaları

Herkesin sevdiği sebzelerden birisi olan domatesin faydaları saymakla bitmiyor. Domates, müthiş lezzetinin yanı sıra antioksidan içeriğiyle de insanlara şifa oluyor.

Domatesin gücü, kendisine kırmızı rengi veren antioksidan olan likopenden geliyor. Likopenin yanı sıra sahip olduğu yüksek orandaki C vitamini ile birlikte insan vucudunun ihtiyaç duyduğu C vitamini oranının önemli bir kısmını karşılıyor. Elbette domateste sadece C vitamini bulunmuyor. C vitamininin yanında, beta karoten ve E vitamini içeriyor. Bu vitaminler kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde koruyor.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domatesin en önemli faydası kalp ve damar sağlığı üzerinedir. Domateste bulunan likopen kalp ve damar için çok önemlidir. Antioksidan özelliği bulunan madde, damar sağlığını korumaktadır. Çünkü antioksidanlar damarlardaki toksik maddelerin vucuttan atılmasını sağlamakta, ayrıca damarlara ve hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı savaşmaktadır.

Domates kötü kolesterolü düşürmektedir. Bu durum damar tıkanıklığı gibi sorunların önüne geçmektedir. Domatesler aşırı trombosit üretiminin de önüne geçmektedir.

Domatesin kemik sağlığı zerindeki etkileri azımsanacak cinsten değildir. Araştırmalar, domatesin kemik sağlığı üzerine olan olumlu etkilerini doğrulamıştır. Menopoz sonrası dönemde bulunan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalara göre bu dönemde domates yenmesinin bırakılması, oksidatif stresi artırdığı, bu durumun da kemik sağlığı üzerinde olumsuz etki yaptığı saptanmıştır.

Domatesin faydaları içerisinde kansere karşı korunma da bulunmaktadır. Antioksidan özelliğinin yanı sıra sahip olduğu C vitamini oranı, vucudu kanserlere karşı korumaktadır. Özellikle erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu etki ortaya koymaktadır. Bunun en önemli nedeni içerisinde bulunan alfa-tomatin isimli maddedir.

Zayıflamaya yardımcı olabilir. Eğer diyet yapıyorsanız ihtiyacınız olan maddeleri düşük kalori ile almak için domates suyu içmeyi deneyebilirsiniz.

Domates göz sağlığı üzerinde de etkindir. Domates içerisinde bulunan A vitaminleri göz sağlığına üzerine etkilidir. Yalnızca 1 bardak domates suyu günlük A vitamini ihtiyacınızın %20’sini karşılamaktadır.

Domatesin cilt sağlığı üzerindeki etkileri de hiç azımsanacak cinsten değildir. İçeriğindeki C vitamini vucuttaki kolajen üretimini desteklemektedir. Bu durum cildin yenilenmesini ve esnek kalmasını sağlar.

Domates kan şekerini dengeler. İçerisinde bulunan chromium adlı madde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir