Doğum Kontrol Yöntemleri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Doğum kontrolü, çiftlerin istedikleri zaman çocuk sahibi olabilmeleri, istemedikleri zaman ise hamile kalmayı önlemleri olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca doğum kontrolü, aile planlamasının da amaçları ve görevleri arasında yer almaktadır. Günümüzde birçok doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır.

Doğum kontrol yöntemleri nelerdir?

Doğum kontrol yöntemleri arasında ilk akla gelenlerden biri prezervatif kullanımı olmaktadır. Prezervatif kullanan çiftler bebek sahibi olma konusunda ki yetkileri tamamen kendilerinde bulundurmakta ve bu aşamada herhangi bir sıkıntı yaşamadan doğum kontrol yöntemini uygulamaktadır.

Bunun yanında başak bir doğum kontrol yöntemi olarak karşımıza çıkan uygulama ise hormonal kontraseptiflerin kullanılması olmaktadır. Kontraseptif kullanan bir kadında yumurtlama ve döllenme engellenmektedir. Ayrıca her gün düzenli bir şekilde alınması gerekirken adet öncesi stres ve gerginliği azalttığı da söylenmektedir.

Diğer yandan aylık ya da üç aylık iğne kullanımları da başka bir doğum kontrol yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzenli bir şekilde aylık ya da üç aylık periyotlarda kas içerisine enjekte edilen bu iğne gebeliğin önlenmesi konusunda oldukça etkili bir konumda yer almaktadır.

Diğer yandan doğum kontrol yöntemleri kadınlara uygulandığı gibi aynı zamanda erkeklere de uygulanabilmektedir. Kadınlarda tüplerin cerrahi operasyonlarla bağlanması bir çeşit doğum kontrol yöntemi olmaktadır. Bunun tam karşılığı erkekte ki kanalların yine cerrahi operasyonlarla bağlanması da başka bir doğum kontrol yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır. Çocuk sahibi olmak istemeyen erkekler sperm kanallarını bağlatmakta ve erkek istisnai bir durum olmadıkça tekrar çocuk sahibi olmamaktadır. Diğer bir anlamda bu durum için geri dönüşü olmayan bir yol olduğunu söylemek mümkündür.

Doğum kontrol yöntemleri olarak en çok bilinen uygulamalar arasında prezervatif, doğum kontrol hapları, doğum kontrol iğneleri ve birtakım cerrahi operasyonlar yer almaktadır.

Hangi doğum kontrol yöntemi uygulanmalıdır?

Bu soruya net bir şekilde yanıt vermek aslına bakacak olursanız doğru olmaz.
Çünkü kişinin ne amaçla doğum kontrol yöntemi uyguladığının bilinmesi, uygulamanın seçimi açısından en önemli detayı oluşturur. Kişi uzun vadeli bir korunmayı mı hedefliyor? Yoksa günlük koruma yöntemlerinden birisini mi kullanmak istiyor? Bu ikilemeden hangi noktada olduğunuzu seçmeniz, uygulama seçmeniz açısından da önemli bir ayrıntıdır.

Prezervatif ile korunma ya da ertesi gün hapları, anlık korunma için uygulanabilmektedir. Prezervatif cinsel ilişkiye girilmeden önce erkeğin korunması şeklinde, ertesi gün hapı ise bir doğum kontrol yöntemi olmasa da ani gelişen durumlar için, cinsel ilişkiden sonra bayanın almasını gerektiren yöntemlerdir.

Bu yöntemler diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla daha risklidirler. Spiral taktırma uzun süreli doğum kontrolü için oldukça yaygın kullanılan ve sağlıklı bir yöntemdir. Aynı şekilde kadına tüp bağlanması da doğum kontrolünde büyük oranlarda başarı sağlayan uzun süreli korunma yöntemleri arasında tercih edilebilir olanıdır.

Gebelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir