Doğru nefes alma

Doğru Nefes Alma Tekniği

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Nefes, bizim bilinçli katılımımız olmadan çalışan doğal mekanizmadır. O yüzden nefesimizi nasıl alıp verdiğimize istemsiz olarak davranıyoruz. Oysa, sağlığımız nefesi düzgün alıp vermediğimize bağlıdır.

Hayatın ritmi daima telaşlanmaya, sinir gerginliği geçirmeye zorlar. Bu tür yaşam tarzı sağlıklı nefesin baş düşmanıdır. Korkmak, heyecanlanmak veya omurga eğriliği durumunda nefes almak zorlaşır. Ayrıca, eğer sık sık esnemek, geceleri uyurken boynunuzda ve omuzlarınızda ağrılar hissetmek, kronik yorgunluklar vücuttaki oksijen azlığına haber verir. Ama merak etmeyin.Toplam bir ay içinde düzgün nefes almayı öğrenebilirsiniz. Unutmayın ki, nefes bedeni ve ruhu birbirine bağlar!

Doğru Nefes Alma Teknikleri

  • Hiçbir durumda hantal olmayın! Diyaframınızın yardımıyla nefes almamız gerekir. Bir elinizi göğsünüze, diğer elinizi ise karnınıza koyun. Düzgün nefes alıyorsanız, göğüste bulunan eliniz hareketsiz kalacak, karnınıza koyduğunuz eliniz ise içeri doğru çekilecek. Bu da diyafram ve kaburga kasların iyi işlediğine işarettir.
  • Burnunuzla nefes alın! Çoğunlukla burnunuzdan nefes almaya çalışın. Böylece, hem rahat nefes alacaksınız, hem de hastalık yapan bakterilerin ağzınıza girmesine izin vermeyeceksiniz. Sadece spor yaparken ağızla nefes almak gerekir. Örneğin, koşu sırasında.
  • Kendinize aşırı eziyet etmeyin! Çok derinden nefes almanız gerekmez, nefes alınma süreci sorunsuz ve rahat olmalıdır.Çok derin nefes almak baş dönmesi hissi yaratabilir.
  • Mola verin!Nefes alıp verdikten sonra biraz mola verin. Sağlıklı nefesin standart düzeni böyle olmalı. Bu, çok hızlı nefes alıp vermeyi kontrol etmektedir.
  • Nefesinizi tutmayın! Çoğu zaman zihinsel yorgunluk sırasında kendimiz de fark etmeden nefesimizi tutuyoruz. Bu nedenle yoğun bir çalışma modunda kendinizi kontrol edin. Nefesini tutmak doğal ritme engel olmak demektir.
  • Yüksek sesle okuyun!Sağlıklı solunum egzersizleri için en iyi yöntem yüksek sesle okumaktır.Üstelik  bu, insanda hoş bir ruh hali de sağlamaktadır!  yapabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir