Diyette Kahvaltının Önemi

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Diyette Kahvaltının Önemi

Diyette Kahvaltının Önemi, Kahvaltı tüm öğünler içerisinde en önemli öğündür. Kahvaltıya çok fazla önem vermeli ve gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi kahvaltıdan almalısınız.

Diyette Kahvaltı Nasıl Olmalı?

* Sağlıklı bir diyet programında protein ve sağlıklı yağlardan oluşan bir kahvaltı önerilmektedir. (Saf tereyağı ve zeytinyağı)

* Bu sayede metabolizmanız neredeyse iki katına kadar hızlanacaktır. Buna bağlı olarak yakılan kalori miktarı artmaktadır.

* Metabolizmanızın doğal yollarla hızlandırılması 3 km kadar yürüyüşe eş değerdir. Üstelik sadece dengeli beslenerek.

* Diyet kahvaltıda tüketilmesi gereken besinler aşağoda detaylı şekilde belirtilmiştir. Buna ek olarak günde 2 litre su içmenin önemi çok büyüktür.

Diyette Kahvaltının Önemi
Diyette Kahvaltının Önemi görsel

Diyet Kahvaltıda Tüketilmesi Gereken Besinler

* 2 Adet az pişmiş yumurta

* 1 Avuç İçi kadar az yağlı beyaz peynir. (Koyun veya inek peyniri olabilir.) (Peynir kahvaltı için çok önemli bir besindir.)

* Yumurtayı omlet, cılbır veya mıhlama olarak hazırlayabilirsiniz. Yumurta hem tok tutar hem de kalori açısından düşüktür.

* Ekmek tüketmemelisiniz ancak çok isterseniz çok ince 1 dilim kepek ekmeği tüketilebilir.

* Yumurtaya karşı alerjiniz var veya yemekten hoşlanmıyorsanız soğuk balık tüketebilirsiniz. Bunun dışında söğüş et veya domates suyunda haşlanmış fasulye yenilebilir.

* Yumurta tüketemeyenler için bir başka öneri ise, küçük çay bardağı kadar ceviz, 1 adet muz, 10 adet zeytin. (Kahvaltıda tükettiğiniz kuru yemişlerin tuzlu olmaması ve kavrulmamış olması gerekmektedir.

* Diğer yandan metabolizmanızı hızlandırmak ve sindirim sisteminizi daha hızlı çalıştırmak için salatalık, biber, domates, tere, maydanoz, roka gibi mevsim yeşillikleri tüketmelisiniz.

* Diyette kahvaltının önemi açısından en büyük faktör bağırsakların daha kolay çalışmasını sağlamaktır. Bu nedenle içeceklerin önemi çok büyüktür. İçecek olarak ayran, süt veya bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Bunun dışında çay veya kahve içmek isterseniz, şekersiz olarak tüketmelisiniz.

Kahvaltının Önemi ve Bilinmesi Gerekenler

* Güne başladığımız anda kahvaltı yapmalıyız. Metabolizmamızın çalışmaya başlaması için bu çok önemlidir. Kahvaltıdan önce oda sıcaklığında 1 bardak su tüketerek metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

* Kahvaltıdan sonra meyve yemek kan şekerinizi ciddi anlamda düşüreceği için tüketilmemelidir. Kahvaltıdan en az 1 saat sonra ara öğün meyvesi yenilebilir. Tok karnına yediğimiz meyveler, insülin seviyemizi yükselterek kan şekerimizi düşürür ve direncimizi azaltır.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir