Diyet Yaparken Yanlış Bildiklerimiz

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Diyet Yaparken Yanlış Bildiklerimiz

Diyet Yaparken Yanlış Bildiklerimiz, Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum, ben nerde yanlış yapıyorum mu diyorsunuz..o zaman aslında doğru bildiğimizi sandığımız fakat  kilo vermede fazla etkisi olmayan bilgileri içeren yazımızı mutlaka okuyun..

Öncelikle yanlış bildiklerimizi düzeltmeliyiz. Mesela su, diyetin çok önemli bir parçasıdır. Fakat su önemli diye de hiç durmadan su içmek hem böbreklerimizi hem de sağlığımızı olumsuz yönde etkiler..

Limonlu suSabah uyanır uyanmaz 1 bardak ılık su içmenin yararını hepimiz biliriz.. Hatta bir de içine limon sıkılmış ılık suyun etkisi paha biçilemez..Ancak unutmayalım ki ne limon, ne maydanoz ne de ceviz suyunun kilo verdirici özelliği yoktur.Ayrıca limonun bir meyve olduğu unutulmamalıdır. Ama bol bol içlen suyun iştah kesici ve bastırıcı özelliği olduğu bir gerçektir..Litrelerce su içip de yağlarımızın kendiliğinden erimesini beklemeyelim..

Diyet Yaparken Yanlış Bildiklerimiz
Diyet Yaparken Yanlış Bildiklerimiz görsel

Beyaz Leblebi: Diyet esnasında uzmanlar beyaz leblebi yememizi önerirler. hatta kalorisiz kuruyemiş olarak bilinir. Ancak 100 gr beyaz leblebi veya sarı leblebide 360 kalori bulunmaktadır. Uzmanların önerisi en az kalorili kuruyemiş olduğu için beyaz leblebidir. Biz nasıl olsa kalorisiz deyip de her acıktığımızda leblebi yersek gidişatımız iyi olmaz. Ama ara öğünlerde iştahımızı kontrol edemeyecek duruma geldiğimizde  1 kahve fincanı kadar leblebinin bir zararı olmaz.

Akşam Yemekleri: Güne sıkı bir kahvaltıyla başlayıp akşam yemeğini az yemek kilo kontrolünde çok önemlidir. Ancak kişinin kilo vermesi, günlük aldığı kalori miktarıyla doğru orantılıdır. Yani gün içinde yaktığı kaloriden fazlasını alan bir kişi isterse öğlen 15:00 den sonra ağzına bir şey almasın kilo veremez.

Sadece açlıktan ölür:) Yani burada önemi vurgulanan konu;  kilo vermek istiyorsak günlük kalori miktarını kontrol etmek durumundayız. Gece alınan yemeğin sadece yakımı zordur, ancak aldığımız kaloriyi yatmadan önce yakarsak hiç bir problem olmaz.

3 öğün değil ÇOK öğün: Sabah kahvaltısı,öğle ve Akşam yemekleri bizim geleneksel yemeklerimizdir.Ancak uzmanlar 3 öğün değil az az porsiyonlarla sık sık yiyin derler. Sık sık yemek, kan şekerini düşürdüğünden iştahımızı daha kolay kontrol altına almamızı sağlar. Fakat diğer yandan yükselen insülin seviyesi yağ yakımını zorlaştırır. Bu sebepten önemli olan sık sık veya 3 öğün yemek değil gün içinde alınan toplam kalori miktarıdır..

Yanlış Spor: Diyet süresince yapılan spor kilo vermemizde önemli rol oynar. Kimimiz spor salonlarına gideriz, kimimiz açık havada hızlı yürüyüş yaparız, kimimiz de dışarı çıkmaya üşendiğimizden evde kültür fizik hareketleri yaparız. Evet bunun faydasını çok kısa zamanda görürüz belki ama diyet bittikten sonra yani sporu bıraktıktan sonra alınan kilolara dikkat edelim.

Örneğin mekik çekmek göbek bölgesindeki yağları yakar, ancak çok çabuk yaktığı gibi sporu bıraktığımızda da bir o kadar çabuk yağlanma sağlar.  Fazla yağ bulunmayan bölgelerimizi yanlış spor hareketleriyle eritmeye çalışırız ancak kilo almaya başladığımız anda o bölgelerde anormal derecede yağlanma meydana gelir.

Eskiden bu kilodayken daha ince görünürdüm, diyetten sonra her yanım çıktı diyorsanız bunun sorumlusu yanlış spordur. Ayrıca spor yapan insan ne yerse yesin zayıf kalır düşüncesi yanlıştır. Bir sporcunun yarım saat koşuyla yaktığı kalori 1 lt birayla tekrar alınır.

Spor yaparak kilo vermek istiyorsak, zayıfladıktan sonra sporun dozunu düşürerek spor yapmaya devam etmeliyiz veya kilomuzu kontrol etmek için yediklerimize dikkat etmeliyiz..Zayıf kalmak istiyorsak,  yaptığımız diyet değsin istiyorsak, aylarca sıktığımız boğazımızı bir anda gevşek bırakıp 2 günde eski kilomuza yeniden dönmeyelim. Her şeyi bilinçli ve dozunda yapalım..

 

Ayrıca kontrol et:

Diyet Yaparken Gece Acıktığınızda Ne Yapmanız Gerekli?

İÇİNDEKİLER Diyet Yaparken Gece Acıktığınızda Ne Yapmanız Gerekli?Su:Süt:Ceviz:Sebzeler:Patlamış Mısır:Tahıllar: Diyet Yaparken Gece Acıktığınızda Ne Yapmanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir