Diyabet Tipleri

Diyabet (Şeker Hastalığı) Tipleri, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Nisan 1, 2018

Diyabet (Şeker Hastalığı) Pankreas’ın yeterli miktarda insülin hormonu üretmediği veya insülin hormonunun kullanımının etkili şekilde gerçekleşmediği durumlarda ortaya çıkan ve insanın hayatı boyunca devam eden kronik bir hastalıktır. İnsülin hormonu pankreas tarafından yeterli düzeyde salgılanmadığında veya salgılandığı halde insülin,  dokularda etkili bir şekilde kullanılamıyorsa,  kandaki şeker oranı yükselerek diyabete neden olmaktadır.

Besinler vücuda girdikten sonra vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak için  parçalanarak şekere dönüşürler. Bu işlem sonrasında oluşan şeker kana geçmekte ve kanda bulunan şeker miktarı artmaktadır.  Sağlıklı bir vücut fonksiyonuna sahip olan insanlarda, kanda bulunan şeker insülin sayesinde hücrelere ulaştırılır.  Şeker hastalığına yakalan insanlarda insülin seviyesi  yetersiz olduğu için veya etkilerini tam olarak göstermediği için kanda bulunan bu şeker,  hücre içine taşınamamakda ve dolayısıyla kandaki şeker miktarı normal seviyenin üstüne çıkmaktadır.

Diyabet Tipleri

Hastalık iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Şayet İnsülin hormonu hiç salgılanmıyorsa bu durumda Tip 1 diyabet dediğimiz insüline bağımlı diyabet hastalığı ortaya çıkar. Tip 1 diyabet özellikle çocuk yaşlarda ve genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Pankreas düşük seviyede insülin hormonu salgılıyor ya da dokular insüline direnç göstermekte ise,  bu durumda Tip 2 diyabet, dediğimiz insüline bağımlı olmayan tipteki hastalık formu ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık çoğu zaman orta yaş üstü insanlarda görülmektedir.

Tip 1 diyabet hastalarında  insülin hormonu salgılanmadığı için dışarıdan insülin desteği sağlanarak hayat boyu bu tedaviye devam edilir.  Tip 2 diyabet hastalığında ise çeşitli ilaçlar, beslenme düzenindeki değişiklikler, spor ve egzersizlerle hastalığın tedavisi Yapılır. Gereken durumlarda belirli ölçüde insülin takviyesi de uygulanmaktadır.

Diyabet Hastalığı Nedenleri

Şeker hastalığının oluşmasındaki en önemli faktörler arasında anne ve babadan gelen genetik yatkınlık,  hareketsiz bir yaşam tarzının olması,  aşırı şişmanlık, yüksek tansiyon gibi etkenler sayılabilir.

Tip I diyabetin en önemli nedenleri arasında otoimmunite denilen, vücudun bağışıklık sisteminin bozularak, kendi vücut hücrelerine karşı savaşması bulunur. Pankreasta çıkan otoimmunite yüzünden, insülin üreten hücrelere karşı, bağışıklık sistemi antikor üretmekte ve bunun sonucu olarak insülin salgılanamamaktadır.

Tip II diyabetin bilinen nedenleri arasında obezite ve şişmanlık, anne babanın şeker hastası olmasından dolayı hastalığa karşı ırsi yatkınlık, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik, tansiyon seviyesinin yüksek olması, sık gerçekleşen gebelik gibi nedenler sayılabilir. Kortizon içeren ilaçların kullanımı, doğum kontrol haplarının kullanılması ya da idrar söktürmek için kullanılan ilaçlar da kandaki şeker seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır.

Diyabet Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığı, fark edilmesi kolay olan bir hastalıktır. En önemli belirtileri arasında, susuzluk ve çok sık tuvalet ihtiyacı duymaktır. Bunların yanı sıra, sebepsiz kilo kaybı da varsa şeker hastalığından şüphelenilmeli ve uzman bir doktora gidilmelidir.

Diyabet Hastalığı Tedavisi

Şeker hastalığı her ne kadar hayat boyu süren bir hastalık olsa da, kontrol altında tutulması kolay olan bir rahatsızlıktır. Elbette bunun için, hastanın sabırlı ve kararlı bir şekilde doktor tarafından uygulanan tedaviye devam etmesi şarttır. Tip 1 ve Tip 2 formlarıfiçin farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Tip 1 için düzenli olarak insülin alınması gerekir. Tip 2 diyabette ise, diyet, spor ve egzersiz yapılmakta, ağız yoluyla alınan kan şekerini düşüren ilaçlar kullanılmaktadır. Tedaviye düzenli olarak devam edildiğinde, kan şekeri düzeyi,  düzenli olarak kontrol altında tutulduğundan, hastalar yaşam kalitelerinden taviz vermeden gündelik hayatlarını rahatlıkla devam ettirebilmektedir.

Diğer yazımız olan  Şeker Hastalarına Ne iyi gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir