Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Diyabet bir Şeker Hastalığıdır. Son zamanlarda görülen yaygın ve kalıtsal hastalıklardan biridir diyabet yani şeker hastalığıdır. Kandaki şeker düzeyinin yükselmesine bağlı olarak semptomlarını gösteren bir hastalıktır. Hastalığın var oluş etkenlerinin ilk sırasında insülin hormonunda meydana gelen bozulma gösterilebilir. Ayrıca insülin salgılaması normal fakat kilolu olan kişilerde şekerin Hücre içine giremeyerek enerji olarak kullanılması engellediğinden dolayı diyabet hastalığı ortaya çıkabilir. İki farklı diyabet türü mevcuttur.

Birinci Diyabet Tipi – Tip 1 Diyabet

Batın belirtileri arasında ilk görülmekte olan bulgular gelişim ve büyümede yavaşlama dır kısa zaman diliminde ise kan şekeri yüksekliğe şikayeti belirtileri eklenir rahatsız bağlı olarak ortaya çıkmaktadır kişilik değişiklikleri bu belirtiler arasındadır tepki olarak adlandırılan diyabet türünde ise iştah artışı kaşık, Kol altı bölgelerinde esmerleşme ve aşırı kilo almaya eğilim gerçekleşebilir. Bel ve çevresinde meydana gelebilecek kalınlaşma da belirtileri arasında görülür.

  • Diyabet belirtileri şu tabloda özetlenebilir
  • Polidipsi sürekli su içme bulantı ve kusma
  • Ağızda kuruluğun olması deri ve mukozada kuruluk
  • Böbreklerde yetmezlik
  • Vücutta oluşan iyileşme görülmeyen yaralar
  • Görmede meydana gelen bulanıklık
  • Ağır çürük elma gibi ağız kokusu
  • Karın ağrısı
  • Solunumda hız ve derinlikte artış

Diyabet (Şeker hastalığı) Tedavi Süreci

Tip 1 diyabet olarak sınıflandırılan çeşitte hastanın durumuna bakır not doğrultusunda insülinle şekerinin kontrol altına alınması ile normal hayat düzeni sağlanabilir. Tip 1 diyabetin kesin tedavisi Pankreas nakli ile gerçekleşir. Tetikçi olarak adlandırılan diyabet türünde yeni başlamış bir durum mevcut ise kilosunun azaltılması ile şeker oranı düşünülebilir. Ancak ilerlemiş olan Tip 2 diyabet rahatsızlığına sahip hastalar bu uygulamada aynı sonucu elde edemeyenler.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir