Dişler Nasıl Fırçalanmalı – Diş Fırçalama Yöntemleri

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Dişler Nasıl Fırçalanmalı – Diş Fırçalama Yöntemleri

Dişler Nasıl Fırçalanmalı – Diş Fırçalama Yöntemleri, Diş sağlığı hepimiz için çok önemlidir.  Bu yazımızda dişlerin nasıl fırçalanması gerektiğine dair bilgileri bulacaksınız. Diş fırçalamanın nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğinden bahsetmeden önce bazı temel bilgileri sizlere sunalım.

Bakteri Plağı Nedir?

Dişlerimizin ve diş etlerimizin ortak düşmanı olan bakteri plağı, bir çeşit mikrop tabakası olup dişlerimizin çürümesine, diş etlerimizde diş eti rahatsızlıklarının meydana gelmesine neden olur. Diş etlerine bakteri plağının bulaşması çok kısa bir sürede dişlerin kaybedilmesine varacak kadar büyük dişeti hastalıklarını meydana getirir. Bakteri plağından diş iç, dış ve çiğneme yüzeyinden nasıl arındırılacağının cevabı ise “dişlerinizi fırçalayınız”dır.

Dişler Nasıl Fırçalanmalı – Diş Fırçalama Yöntemleri
Dişler Nasıl Fırçalanmalı – Diş Fırçalama Yöntemleri görsel

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Dişlerinizi fırçalamak için tercih edeceğiniz diş fırçasının seçimi çok önemlidir. Ergonomik ve kullanımı kolay diş fırçalarını tercih etmeniz önerilmektedir. Bu fırçaların ise her dört ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir.

Diş fırçanızı 45 derecelik bir açı ile diş ve dişetlerinizin birleştiği noktaya yerleştiriniz. Diş fırçanızın kıl uçlarının aynı yerde kalmasını sağlayarak dairesel olarak hareket ettiriniz ve dişlerinizi bu şekilde fırçalamayı başlayınız, yapmış olduğunuz bu diş fırçalama hareketi ile diş fırçanızın kenarlarındaki uzun kıllar ile diş eti hizasındaki ve diş etleri arasında oluşan bakteri plağının temizlenmesini sağlayacaktır. Yapmış olduğunuz bu hareketi her dişiniz için teker teker ve 10′ar saniyelik zamanlarla uygulayınız ve tekrarlayınız.

Bu dairesel hareketleri alt ve üst dişleriniz, diş içleriniz için tekrar ederek tüm dişlerinizi uygulayınız ve bakteri plağını tüm dişlerinizden arındırınız.

Ön dişlerinizin arka yüzeylerini de diş fırçanızın güç noktasından tutarak yine dairesel hareketler şeklinde fırçalayanız. Fırçanızın kıllarını dişiniz ile diş eti birleşiminin olduğu yerde ve diş aralarında hissediniz.

En arkadaki dişlerin temizlenmesi için diş fırçanızın güç noktasından tutarak diş fırçanızın uzun kıllarını kullanınız.

Alt ve üst azı dişlerinizin çiğneme yüzeylerini temizlemek için ise fırçanızı ileri geri hareket ettirmeniz yeterli olacaktır.

Dişlerinizin fırçalama süresinin ise 3 dakikanın altına düşmemesine özellikle dikkat ediniz. Dişlerinizi fırçayla temizlemekle birlikte haftada iki defa diş ipi kullanımınız önerilmektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir