diş eti morarması
diş eti morarması

Diş Eti Morarması

SON GÜNCELLEME: Mart 5, 2017

Diş Eti Neden Morarır?

Melanin pigmenti cildin rengini belirlemekte ve korumakta olan bir yapıdır. Cilde renk vermesinin yanı sıra, diş etlerine verdiği renk ile zararlı ışınlardan korunmasını sağlar. Herhangi bir ağız sağlığı sorunu bulunmayan kişilerde de diş etinde morarma oluşabiliyorken bu morarmalar bazı ağız sağlığı sorunlarının habercisi olabiliyor. Kadınlarda oluşan diş eti morarması, bazı dönemlerde artış gösteren östrojen hormonundan kaynaklayabiliyor. Yani her diş eti morarması bir hastalık belirtisi değildir.

Diş Eti Morarmasının Sebepleri Nelerdir?

Diş etinde meydana gelen morarma, çocuklarda ve yetişkinlerde ayrım olmaksızın meydana gelebilmektedir. Ancak, ergenlik ve hamilelik döneminde olan kadınlarda değişim göstermekte olan hormonlar, diş morarmasında önemli bir etkendir. Bunların dışında diş morarmasına sebep olan faktörleri aşağıda belirttik.

Diş Morarmasının Sebepleri

  • Aşırı derecede sigara kullanımı
  • İhmal edilen diş bakımı
  • Yeterince sağlıklı beslenmeme
  • Yanlış uygulanan diş tedavisi
  • Çok miktarda asitli içecek tüketimi

Moraran Diş Eti İçin Tedavi Nasıl Yapılır?

Genetik olarak meydana gelmemiş olan diş morarması probleminin çözümü mevcuttur. Dolgu ve köprü benzeri bir tedavinin uygulamasının ardından damak ile uyum sorununun olması durumunda, diş etleri morarabilir ve bu durumun düzeltilmesi gerekir. Moraran diş etinin tedavisi için diş hekimi tarafından uygulanacak solüsyonlarında tedavide olumlu sonuç alması konusunda etkisi bulunmaktadır.

Moraran Diş Eti Tedavisi

Diş eti morarmasının fark edilmesi durumunda doktora başvurulması gerekir. Eğeri genetik veya daha önceden yapılmış bir tedaviye bağlı olarak oluşmuş ise, lazer yöntemine başvurulabilir.

Lazer yönteminde deforme olan diş eti katmanı inceletilerek henüz zarar görmemiş olan alt diş eti tabakası ortaya çıkartılır. Lazer yönteminde kişiyi rahatsız edecek boyutta acı hissi duyulmamaktadır. Tedavi sonrasında ağız estetiğinizi bozan morarmış diş etlerinden kurtulmuş olacaksınız.

Uygulanan tedavi sonrasında ise ağız bakımının düzenli olarak yapılması oldukça önemli bir detaydır. Dişlerin fırçalanması ve ağız bakım sularının düzenli olarak kullanılması gerekir. Ayrıca dişler düzenli periyotlarla doktora kontrol ettirilmelidir.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir