Diş Eti Hastalıkları Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Diş Eti Hastalıkları Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Hastalıkları Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi, Dişlerimizin sağlıklı olması hem görünüş açısından hem de sağlık açısından çok önemlidir. Dişlerimiz üç farklı tabakadan oluşur ve bu tabakalar diş minesi, dentin ve diş özü tabakalarıdır. Diş minesi içerisinde dişlerinize temas eden soğuk, sıcak maddelerin algılanmasını sağlayan minik kan damarları bulunmaktadır. Dişlerimizin ve diş etlerimizin sağlıklı oluşu dişlerimizin eksiksiz olması anlamına gelir ve bu durum sindirim sistemini doğrudan etkileyen bir durumdur.

Dişlerin eksik olması durumunda olması gereken şekilde çiğnenemeyen besinler yeterli oranda sindirilemez ve mide sorunları ile kilo alımlarına neden olur.

Diş Eti Hastalıkları Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi görsel

Diş Eti Hastalıkları Nedenleri

Diş etlerinde meydana gelen diş iltihaplanmaları, diş çürüklerinden sonra diş yapısı içerisinde karşılaştığımız en önemli problemlerdir. Diş yapısı üzerinde diş plağı oluşumuyla birlikte zaman içerisinde fırçalanmayan ve düzenli temizliği sağlanamayan diş diplerinde kireçimsi koyu bir tabaka oluşur. kötü kokulu olan bu tabaka tüketilen şekerli besinlerle etkileşime geçer ve farklı asitlerin üretilmesine neden olur.

Bunun dışında ağzımıza besin yoluyla giren tüm bakterilerde kendi çaplarında asit üretmeye devam ederler. Bu bakterilerinde kendi aralarında etkileşime geçmesi diş etlerinde oyukların oluşmasına ve buralarda bulunan dişleri için faydalı besleyici minerallerin yok olmasına neden olurlar. Bunun beraberinde diş iltihaplanmaları ve diş çürümeleri görülür.

Dişlerin sağlam kalabilmesi için gerekli olan kan damarları ve sinirlerin aşınmasına neden olan diş çürümeleri, dişlerin çekilmesi gibi ağır sonuçları beraberinde getirir. Özellikle hassas diş yapısına sahip olan bireylerin, dişlerine çok özenli davranmaları ve düzenli şekilde doktorlarının önereceği diş temizleme yöntemlerini uygulamalıdırlar.

Diş Hastalıklarından Dişleri Koruma Yolları

Diş çürümelerinin önüne geçe bilmek için diş yapınızı iyi analiz etmeli ve diş çürümelerine neden olabilecek etkileri ortadan kaldırmalısınız. Özellikle hassas diş yapısına sahip bireyler başta olmak üzere tüm bireylerin yaklaşık olarak 6 ayda bir olmak üzere düzenli şekilde doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Bu sayede dişlerde oluşabilecek en ufak bir enfeksiyon bile önceden tespit edilir ve tedavisi yapılarak çok kolay şekilde atlatılabilir.

Diş eti hastalıklarından korunmak için öncelikle dişlere çok iyi bakım uygulanması gerekir. Bu sayede dişlerde enfeksiyona neden olabilecek olumsuz kalıntılar barınamaz.

* Dişlerinize iyi bakım uygulamak için yemeklerden hemen sonra dişlerinizi düzenli şekilde fırçalayın.

*  Ortalama 2.5 ayda bir olmak üzere diş fırçanızı değiştirin.

* Dişlerinizi fırçaladıktan sonra kalıntıların dişlerinizin arasında kalmaması için diş ipi kullanın. Sağlıklı bir diş yapısının en önemli püf noktası diş ipi kullanmaktan geçer.

Yukarıdaki maddeleri düzenli şekilde uygulayarak dişlerinize iyi şekilde bakım yapmış olursunuz. Bu sayede dişlerinizde plaka oluşumları önlenir ve diş çürümelerinin büyük ölçüde önüne geçmiş olursunuz.

Tüm bunların haricinde diş etlerinizi hastalıklardan korumak ve çürümelerin önüne geçe bilmek için şeker kullanımını kontrol altında tutmalısınız. Diş çürümelerinin en önemli nedenlerinden bir tanesi şeker tüketimidir. Şeker ağız içerisinde yer alan diğer bakterilerle etkileşime geçen bir besindir ve diş minesine zarar vermektedir. Şeker tüketmek yerine kan şekerimizi dengelemek için çeşitli meyvelerden şeker ihtiyacımızı gidermeliyiz.

Özellikle çocuk sahibi olan bireyler, çocuklarının dişlerinin sağlıklı olabilmesi için , erken yaşlarda diş bakımını çocuklarına öğretmelidir. Çocuğunuzun diş bakım yöntemlerine küçük yaşlarda alışarak, bir ömür boyu sağlıklı diş etlerine ve diş yapısına sahip olabileceğini unutmayın. Çocuğunuz sizden gördüğü her şeyi taklit eder bu nedenle büyük bir ciddiyetle karşısında dişlerinizi fırçalayın ve özenmesini sağlayın

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir