diş bakımı

Diş Bakımı

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Diş bakımı, vücut sağlığı için olmazsa olmaz bir faktördür. Ağız ve diş sağlığı insan hayatında önemli etkilere sahiptir. Özellikle sağlıklı bir şekilde beslenebilme, doğru konuşma ve estetik açıdan diş sağlığına önem vermek şarttır.

Ağız ve diş sağlığı bozulduğunda, iyice çiğnenip öylece sindirim sistemine gönderilmesi gereken besinler tam anlamıyla çiğnenmediğinden midede ve sindirim sisteminde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Diş çürüklerinden ya da yapılan yanlış diş tedavilerinden dolayı ağız ve dişte oluşan sorunlar kişinin konuşurken zorlanmasına ve estetik açıdan kendini rahatsız hissetmesine neden olabilmektedir.

Sorumluluk bilinci altında kişinin kendisi diş sağlığını korumanın mücadelesinde olmalıdır. Her gün belirli zamanlarda diş bakımı yapıldığında, dişlerin kaybedilmeden uzun yıllar kullanılması sağlanmaktadır.

6 ayda bir diş hekimine gidilmeli, diş bakımı tekniklerinizin ne derece etkili olduğunu anlamak ya da eksiklerinizin belirlenmesi için diş hekiminden yardım alınmalıdır.

Diş sağlığında esas olan henüz dişler çürümeden gerekli korumanın yapılmasıdır. Diş sağlığı açısından koruyucu ve önleyici çalışmalar yapılarak, maddi ve manevi birçok sıkıntılardan kurtulmak mümkün.

Diş Çürüklerinin Önemi

Erken zamanda yapılan koruyucu önlemlerle ve uygun diş bakımı ile kolay şekilde önlenebilen diş çürükleri, bugün dünyadaki en yaygın kronik problemlerin başında gelmektedir. Dişteki mineral kaybıyla ortaya çıkan diş çürükleri, şiddetli diş ağrılarına, yaşam kalitesinde gözle görülür bir düşüşe neden olmaktadır.

Diş çürüklerine müdahale edilmediğinde, zamanla yanındaki dişlere sirayet etmekte ve yayılarak birçok dişin çürümesine yol açmaktadır. Kötü bir ağız kokusuna da neden olan diş çürüklerinden korunmanın yolu, çocukluktan başlayarak günde 2 kez dişleri fırçalamak, asitli, şekerli yemek ve içecekleri terk etmek ve diş hekimine düzenli olarak gitmekle sağlanabilir.

Diş Bakımı için Hangi Malzemeler Kullanılmalı?

Diş bakımı, ağız ve diş sağlığını korumak amacıyla kullanılan malzemeler arasında, diş fırçası, diş macunu, diş ipleri, ağız için gargaralar ve diş arası fırçaları yer almaktadır. Diş fırçasının orta sertlikteki naylon kıllardan üretilmiş olması uygundur. Diş macunu seçiminde hangisi hoşunuza gidiyorsa onu kullanabilirsiniz. Diş ipleriyle, diş fırçasının alamadığı yerleri temizleyebilir, Ağız gargarası da fırçanın erişemediği noktalardaki bakteri oluşumlarını azaltmaktadır.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Ortalama 1 saat süren bir işlemdir. Uygulama sonrasında hasta hemen kalkarak gündelik hayatına devam edebilmektedir. Klinik ortamında diş beyazlatmasında beyaz bir jel ile birlikte ışın kullanılmaktadır. Kısa sürede tamamlanan işlem sonunda kişi bembeyaz dişlere sahip olmaktadır.

Diğer yazımız olan Evde Diş Taşı /Tartarı Temizleme, Bitkisel başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir