diş ağrısını dindirme

Diş Ağrısına Ne iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısı nasıl geçer? Evde uygulayabileceğiniz bitkisel, doğal tedavi seçenekleri nelerdir? 

Evde diş ağrısını geçirmek için kesinlikle ağrıyan dişinizin üzerine aspirin ya da benzeri ağrı kesici ilaçlar uygulamayın. Dişinize doğrudan uygulayacağınız bu ağrı kesicilerin içeriğindeki kimyasal maddeler nedeniyle diş etinizde ve yumuşak dokularda tahriş oluşabilir. Dişinizde iltihap gelişmiş ve o bölgede şişlik oluşmuş ise ağrıyan bölgeye soğuk buz ile kompres uygulayabilirsiniz.

Diş Ağrısını Evde Geçirecek Pratik Öneriler

Aniden oluşan diş ağrısını biraz olsun dindirmek ve rahatlatmak için diş ağrısını evde geçirecek çözümler bulunmaktadır. Aşağıda belirttiğimiz önerileri uygulayarak ağrınızı evde kendiniz yapacağınız basit yöntemlerle geçirebilirsiniz.

* İlk olarak dişlerinizi iyice fırçalayıp, tüm ağzınızı temizlemeniz gerekmektedir. Bu ağzınızdaki bakterili ve asitli ortamı hafifletecek ve ağrınızı bir nebze de olsa hafifletecektir.

* Dişlerinizi bol tuzlu ve az sirkeli su kullanarak gargara yapmalısınız. Hazırladığınız bu su ile sık sık dişlerinizi çalkalayabilirsiniz. Tuzlu su ağzınızın temiz kalmasını sağlayacak ve bakteri oluşumunu engelleyecektir.

* Dişlerinize soğan suyu ile gargara yapmak da, diş ağrınızı dindirecek çözümlerden biridir. Çiğ soğan suyu ağrıyan bölgedeki bakterileri öldürerek, iltihaplanmayı engeller. Aynı zamanda ezilmiş sarımsağı uygulamak da bakterilerin bir numaralı düşmanı olacaktır.

*Suyun içine az miktarda karabiber atarak ağzınıza gargara yapabilirsiniz. Bu işlem, dişlerinizin ferahlamasını ve rahatlamasını sağlayacaktır.

* Dişlerinize karanfil tohumu veya karanfil yağı uygulamak, dişinize doğal anestezi işlemi yapacaktır. Karanfil tohumunu ağrıyan dişinizin üzerine bir süre bastırarak, bölgenin uyuşmasını ve ağrıyı bir süre de olsa dindirmenizi sağlar.

* Aktarlarda bulabileceğiniz karanfil yağını alıp, top haline getirdiğiniz küçük pamuğa dökün. Üzerine karanfil yağını emdirin ve ağrıyan dişinize bastırın. Kısa bir süre sonra karanfil yağının diş ağrınızı geçirdiğine şahit olacaksınız.

* Bir miktar zerdeçalı, su ile karıştırıp küçük bir hamur haline getirin. Bu hamuru ağrıyan dişinizin üzerine uygularsanız zerdeçal bitkisinin antiseptik özelliği sayesinde ağrınızdan kurtulmuş olursunuz.

*Sirke ve defneyaprağını bir cezvede kaynatın ve hazırlanan su ile gargara yapın.

* Sarımsağı ezerek ağrıyan dişinizin etrafına sürün. Bu işlem diş ağrısını hafifletir.

* Adaçayı ile ağrıyan dişinize gargara yapmak da ağrıyı yavaşlatır.

* Taze nane yapraklarını robottan geçirin ve üzerine çok az su koyarak 1-2 gün bekletin.Bekleyen karışımı ağrıyan dişe uygulayın.

* Dişinizde dolgu varsa ve dolgulu dişiniz ağrıyorsa; 10 adet karanfili ezin ve fincana koyup, soğumaya bırakın. Yaklaşık 10 dakika sonra bu su ile dişlerinizi çalkalayın.

* Dişiniz şişti ve iltihaplandıysa hemen buz dolu bir torba hazırlayın. Yanağınızın üzerinden bu torba ile bası uygulayın. İltihabın oluşturduğu acıyı almasının yanı sıra buz, şişliği de indirecektir.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

2 Yorumlar

  1. En İyisi Sirkeli Su

  2. Diş ağrısına ne iyi gelir diye düşünüldüğünde denenebilecek birçok yol bu yazıda anlatılmış. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir