Diş ağrısı tedavisi

Diş Ağrısı ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Şubat 26, 2018

Ağız ve diş sağlığına gerekli özen gösterilmezse bir süre sonra diş eti ve dişlerde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Dayanılmaz diş ağrısı şeklinde kendini belli eden bu problemlerin en başında ise, diş çürükleri ve diş eti iltihapları gelmektedir. Diş çürükleri diş minesinin zamanla aşınması ve bu bölgelerin bakterilerce doldurması ile oluşurlar. Bakteriler diş etlerinin içine de yerleşerek diş etlerinde iltihaplanmalara yol açarlar. Diş kökünün açılarak burada bulunan sinirlerin mikrop kapması yoluyla da diş eti iltihapları meydana gelmektedir. Apseli dişler yüzde şişlikler oluşturur ve ciddi ağrılara neden olurlar. Dişlerde apse oluştuğunda öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır, apse indikten sonra gerekirse diş çekimi yapılır.

Diş çürüklerinden kaynaklı olan ağrılar genellikle yemek yerken kendilerini belli ederler. Bunun nedeni ise besinlerdeki asitlerin dişlerdeki çürük kısımlardan sinirlere ulaşarak ağrılara neden olmasıdır. Hassaslaşan diş kökleri yemekleri çiğnerken oluşan basınç nedeniyle ağrı ve sızıya neden olmaktadır.

Diş çürüğünden dolayı dişin canlı olan dokusunda oluşan iltihaplar, ateş ve ağrı ile kendini belli etmekte ve şişkinliklere yol açmaktadır. Diş apsesi ortaya çıktığında, öncelikle ağrıyı dindirmek için ağrı kesici, iltihabı tedavi etmek için de antibiyotikler kullanılır. Bunlar yapıldıktan sonra da dişteki enfeksiyona göre kanal tedavisi veya gerekli görülürse diş çekimi yapılmaktadır.

Kanal Tedavisi Nedir?

Dişin pulpa adı verilen canlı kısmının iltihaplanması halinde uygulanan ve diş sinirlerinin alınarak kanalların doldurulması şeklinde yapılan tedaviye, kanal tedavisi denmektedir. Kanal tedavisine ihtiyaç duyulan durumlarda genellikle hastalar ağrılardan şikayet etmektedir.

Diş Ağrısı Sebepleri ve Tedavisi

Diş ağrılarının en çok rastlanan sebepleri arasında diş çürükleri, apseler, diş etindeki hastalıklar, dolgu düşmesi, sinüzit gibi durumlar gelmektedir
Dişteki çürükler, çürük derinliğine göre değişen ağrılar halinde kendini belli eder. Henüz yeni ortaya çıkan çürüklerde, dolgu yapılarak dişler tedavi edilebilir.

İlerlemiş diş çürüklerinde ise şiddetli ve zonklama şeklinde kendini belli eden diş ağrıları görülmektedir. Apse şeklindeki iltihaplardan dolayı da yüzde şişlikler ortaya çıkmaktadır. Bu tarz sorunlarda kanal tedavisi yani endodontik tedavi uygulanır.

Diş minesinin aşındığı durumlarda ise, diş üzerine koruyucu uygulama yapılması en çok tercih edilen seçenektir.
Diş ağrıları ortaya çıktığında kendi kendine geçmesini beklemek önemlidir. Halk arasında bilinen karanfil sarımsak Aspirin gibi yöntemler yarar yerine zarar getiren yöntemlerdir. Diş çürüğünün daha da ilerlememesi için diş hastalıkları uzmanına giderek tedaviye başlanmalıdır. Sağlıklı bir diş sağlığı açısından en az 6 ayda bir defa ağız ve dişlerinizin kontrolünü yaptırmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Crohn Hastalığı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir