Diş Ağrısı Neden Gece Olur

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Diş Ağrısı Neden Gece Olur

Diş Ağrısı Neden Gece Olur, Diş ağrısı en sinir bozucu ağrılardan bir tanesi olarak bilinir ve bu tip ağrılar şiddetlenerek artmasıyla bilinir. Apse yaparak ağrının gerçekleştiği bölgelerde şişmelere ve ağrıların artmasına neden olur.

Diş ağrıları genellikle ağrı şekline göre değerlendirilir ve doktorunuza başvurduğunuzda size ilk olarak ağrının niteliği sorulur. Genellikle gece görülen diş ağrıları akşam saatlerinde normal olarak görülüyorsa farklı değerlendirilir, ancak gece sizi uykunuzdan uyandıracak kadar şiddetli diş ağrıları yaşıyorsanız ciddi bir durum söz konusu demektir.

Bu sebeple dişlerinizde görülen en basit ağrılar bile çürüklerin habercisidir ve erken teşhis ile dişlerinizi çürümeden kontrol altına alabilmek mümkündür. Ağrı eşiğinizin yüksek olması durumunda az ağrı hissedebilirsiniz ancak durum daha ciddi olabilmektedir. Bu nedenle en ufak bir ağrıda bile doktorunuza danışmalısınız. Zonklama şeklinde görülen ağrılar ileri derecede çürüklerin habercisidir.

Genellikle gece görülen diş ağrıları iyi huylu diş ağrıları değildir ve kesinlikle doktora başvurulması gereken ağrılardır.

Vücudumuzun diğer bölgelerinde yer alan rahatsızlıklar ve yaralar geceleri ağrı yapmaz ancak diş rahatsızlıkları gece zonklama şeklinde ağrılarla görülmektedir.

Diş Ağrısı Neden Gece Olur
Diş Ağrısı Neden Gece Olur görsel

Diş Ağrıları Neden Gece Görülür?

Vücudumuzda bulunan diş haricindeki sert dokuların üzeri örtülüdür ve dış faktörlerle temasları yoktur. Ancak dişler tam tersine açıkta yer alır ve dış dünyaya ilişkisi bulunan tek organ niteliğindedir.

Diş Ağrısı Neden Dişlerin dışarıdan bakıldığında görülmekte olan çürük kısımları haricinde bir de kemik yapısı içerisinde bulunan iltihaplı yapıları bulunmaktadır. Kemik içerisinde kalan bu kısım vücudun en düşük ritmde olduğu gece saatleri tüm enerjiyi üzerine toplar ve zonklama şeklinde bir ağrı yaratır.

Genellikle vücutta meydana gelen tüm değişimler gece ağrı olarak görülmektedir ve bu ağrılar genellikle güneş ışığını alamayan vücudumuzun gece 02:30 civarında güneşin tüm etkilerini kaybetmesiyle başlar. Uyku halindeyken tamda bu saatlerde vücutta hormonel değişimler başlar ve bazal metabolizmamız en düşük seviyeye inerek vücudun gerçekleştirdiği tek aktivite hücrelerin yenilenmesi olarak görülür.

Vücut sorunlu olan bölgelerde bulunan hücreleri yenilemeye çalışır ve tüm çabasını buna yönlendirir. Ve bu iyileştirici kan hücreleri yaralı ve ağrılı olan bölgeye hücum eder, bu durum o bölgede yer alan basıncın artmasına ve bu nedenle daha fazla ağrı görülmesine neden olur. Yani gece saatlerinde görülen diş ağrısı kemik içerisinde sıkışan onarıcı kan hücrelerinin basınç oluşturması sonucu meydana gelmektedir.

Gece yaşadığınız diş ağrıları için evinizde çözüm aramak geri dönüşü olmayan sorunlara neden olacağı için, çok şiddetli ağrılarda kesinlikle hastanelerin acil bölümlerine başvurmak gerekmektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir