dirsek kırığına ne iyi gelir

Dirsek Kırığına Ne iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Mart 5, 2018

Dirsek Kırığına Ne iyi Gelir Dirsek kırıklıkları oldukça ciddi problemlerdir ve dolaşım bozukluğuna yol açabilen kırıklıklardır.Çoğunlukla 8 yaş altı çocuklarda görülür.Dirseğin farklı kısımlarında meydana gelebilir

Dirsek kırıkları tedavisi

Kırıklarda tedavi kırığın tipi,yeri ve şiddetine göre farklılık göstermektedir. Tedavide asıl amaç kırık bölgesinde şişlik oluşmasını engellemek,ağrı ve acıyı azaltmak,kırık uçlarının iyice kaynaşmasını sağlamak ve olası enfeksiyonları önlemektir.

Kırık oluşumunda öncelikle kırılan bölgeyi atele alıp sabit tutmak son derece önemlidir.Kırık bölgesi dolaşımın sürdürülmesi açısından kalp seviyesinin üstünde tutulmalıdır.Kırık olan bölge alçıya alınarak kırıkların kaynaması sağlanır.Daha farklı ve ciddi dirsek kaymalarında genellikle cerrahi tedavi uygulanır.

Cerrahi tedavide doktorun tercihine göre;

*metal çubuk,teller

*sadece vidalama

*plak vidalama gibi yöntemler kemik fiksasyonu için kullanılır.

Cerrahi dışında tedavi yapılmak isteniyorsa eğer kırık bölgesi atele alınır ve sabit tutulur.Birkaç  hafta yakın takibe alınır ve kaynama olup olmadığı kontrol edilir. Kırık hattında kayma meydana gelmemişse basit egzersizlerle kırık bölgesi güçlendirilir.Atel çıkarıldıktan sonra bölgenin eski haline gelmesi için fizik tedaviye başlamak önemlidir.

Dirsek Kırığına Ne iyi Gelir ?

Kırığın kaynama süresi kırık oluşan bölgeye,kişinin yaşına ve beslenme düzenine göre değişebilmektedir. Kaynamaya engel olabilecek tüm unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. Bu yüzden kırık bölgesinin sabit tutulması oldukça önemlidir. Genç kişilerde kemikler daha kısa sürede kaynarken, yaşlı insanlarda iyileşme daha geç görülmektedir. Uygulanan tedavilere ek olarak kemik sağlığına iyi gelen besinleri tüketmek de iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandıracaktır.

Süt ürünleri: Kemik sağlığında ve gelişiminde kalsiyumun önemi çok büyüktür. Bu yüzden kalsiyum oranı yüksek yoğurt,süt peynir gibi süt ve süt ürünleri ile beslenmek yararlı olacaktır.

Yumurta: İçerdiği yüksek oranda D vitamini açısından kas ve iskelet sistemini güçlendiren yumurta, kırıkların daha hızlı iyileşmesine öenmli bir etkiye sahip olacaktır.Uzmanlar özellikle her gün kahvaltıda bir adet yumurta tüketiminin oldukça yararlı olduğunu tespit etmiştir.

Kuru incir: Kalsiyum değeri yüksek olduğu için kırıkların iyileşmesinde etkilidir. Gün içerisinde yaklaşık olarak yediğimiz 10 adet kuru incir günlük kalsiyum ihtiyacının %25lik kısmını karşılamaktadır. Süt ürünleriyle birlikte kuru incir ve kabuklu yemişlerin tüketilmesi de kalsiyum ihtiyacını büyük miktarda karşılayacak ve iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir