Diş teli kullanımında nelere dikkat etmeli

Diş Teli Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

SON GÜNCELLEME: Nisan 1, 2018

Bu yazımızda diş teli kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Birçok insan, ağız ve diş sağlığına gereken önemi verdiği ve gülüşünün daha estetik olmasını istediği için ortodonti bölümlerine başvurup bu kaygılarını ortadan kaldırmaktadır. Peki ortodonti tedavisi görecek olan hastalar nelere dikkat etmeli?

Diş teli, dişlerin olması gerektiği yerden çıkması yerine çarpık çıkması, sağ ve sol tarafın eşit ve simetrik dağılım yapamadığı ağız yapısı, alt ve üst çenenin kapanmaması gibi şekillerde ortaya çıkmakta, ağız ve diş sağlığını etkilemektedir. Yaş ilerledikçe eğri ve çarpık dişlerin daha çok eğrilmesi, ağız yapısını bozup baskı yapmakta ve dişleri daha çabuk çürüterek diş kayıplarına neden olmaktadır.

Diş teli kullanımı, uzun süren, sabır isteyen ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Hastaya ortodontist gerekli bilgileri, tedavi sürecini detaylı bir şekilde anlatmalı, hastanın da doktorun söylediklerine uyması gerekir. Aksi takdirde bu sürecin sonunda istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Diş teli takıldıktan sonra, bir süre daha ağrı hissedebilirsiniz. Birkaç gün içerisinde diş teline alışırsınız. Eğer ağrı hissetmeye devam ediyorsanız doktorunuza görünmelisiniz. Diş telinize alışmak için kendinize zaman verin ve sabırlı olun. Ağız sağlığı ne kadar önemliyse diş teli kullanımı da bir o kadar önemlidir.

Tedavi süresince bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Bunlar arasında; başta elma, armut, ekmeğin sert tarafı, cips, kuru yemiş gibi sert yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yapışkan yiyeceklerden, jelibon, lokum, karamelli çikolata, sakız, alkollü ve gazlı içecekler dişinizdeki braketleri yerinden oynatarak sizi tedavi boyunca zor durumda bırakabilir. Yemek tercihlerinizi yumuşak, sulu ve kolay parçalanabilen yiyeceklerden yana yapmalısınız.

Diş teli kullanan kişiler dışarıdan gelecek olan sert darbelere karşı ağzını korumalı, braketlerin kırılmamasına özen göstermelidir. Spor yapanlar, futbol, basketbol gibi alanlarda faaliyet gösteren kişiler, diş teli kullanırken alacağı darbe ihtimalini düşünerek bir süre spora ara vermelidir.

Diş Teli Kullanımı ve Ağız, Diş Bakımı

Normal zamanlarda günde iki kez dişlerimizi fırçalama ve en az bir kere de diş ipi kullanmalıyız. Ağız ve diş bakımınızı ihmal ederseniz dişte biriken yemek kalıntıları dişinizde sarı lekeler bırakmaya ve diş taşı oluşmasına sebep olur. Ortodonti tedavisisinde dişinizi fırçalarken, sert fırça kullanmayın ve bastırarak fırçalamayın. Yumuşak bir fırça tercih edilip hafif hareketlerle fırçalanması tavsiye edilir.

Ortodonti Tedavisi başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Skolyoz Derecesi Hesaplama

İÇİNDEKİLER Skolyoz Derecesi HesaplamaSkolyoz Derecesi Hesaplama İçin Farklı Bir Yöntem Skolyoz Derecesi Hesaplama yazımız içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir