dil hastalıkları
dil hastalıkları

Dil Hastalıkları

SON GÜNCELLEME: Mart 7, 2017

Genellikle vücudun en güçlü kasları olarak karşımıza çıkıyor olsa da, dil yemekleri tadmak, yutmak ve konuşmak için bir grup kasdan oluşur. Sağlıklı bir dil pembe olup, papilla denilen küçük nodüller ile kaplıdır. Bu yazımızda dil hastalıkları hakkında bilgiler veriyoruz.

Dilinizi sürekli olarak kullanırsanız, renk değişikliği ve acıyı da içeren dil sorunları yaşarsanız sinir bozucu ve rahatsız edici olabilir. Birtakım ortak dil belirtileri için çeşitli nedenler vardır. Neyse ki, dil hastalıklarının çoğu ciddi değildir ve çabucak çözülebilir.

Bazı durumlarda, renksiz veya ağrılı bir dil, vitamin eksiklikleri, AIDS veya oral kanser gibi daha ciddi durumları gösterebilir. Bu nedenle dilinizle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız tıbbî tavsiye almak önemlidir.

Dilde Beyazlık Neden Olur?

Dil üzerinde beyazımsı bir kaplamaya veya beyaz lekelere neden olabilecek bazı şeyler vardır, bunlara aşağıdakiler dahildir:

  • Lökoplaki. Bu durum, ağızda bulunan hücrelerin aşırı derecede büyümesine neden olur. Bu, sırayla dilin de dahil olduğu ağızda beyaz lekelerin oluşmasına neden olur. Tek başına tehlikeli olmasa da, lökoplaki kanser için bir öncü olabilir. Diş hekiminiz için dildeki beyaz lekelerin nedenini belirlemek önemlidir. Lökoplaki, dil tahriş olduğunda ortaya çıkabilir ve genellikle tütün ürünlerini kullananlarda bulunur.
  • Ağızda pamukçuk. Kandidiasis olarak da bilinen ağız boşubusu, ağızda gelişen bir maya enfeksiyonudur. Durum genellikle ağız ve dildeki yüzeylerde tutarlı olarak peynir benzeri beyaz lekelere neden olur. Oral pamukçuk, bebekler ve yaşlılarda, özellikle takma diş hekimliği kullananlarda veya bağışıklık sistemlerinin zayıflamış insanlarda görülür. Diyabet hastası olan kişiler ve astım veya akciğer hastalığı için inhale steroid alan kişiler de püskürtebilir. Ağız pullanının, ağızda “iyi” bakteri öldüren antibiyotik kullanıldıktan sonra ortaya çıkması daha olasıdır. Canlı ve aktif kültürlerle yalın yoğurt yemek yemek, ağzınızda doğru faunayı geri getirmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, enfeksiyonla mücadele için ilaçlar kullanılabilir.
  • Oral liken planus. Dantel benzeri bir görünüme sahip dilden kaldırılmış beyaz çizgilerden oluşan bir ağ, bu durumun bir işareti olabilir. Doktorlar sıklıkla nedenini belirleyemez, ancak genellikle daha iyi olur. Yardımcı olabilecek bazı şeyler yapabilirsiniz: Diş hijyenini pratik yapın, tütünden kaçının ve ağzınızı tahriş eden gıdaları kesin.

Dilde Kırmızı Yaralar Neden Olur?

Normalde pembe dilden kırmızıya dönüşmesine neden olan birden fazla faktör vardır. Bazı durumlarda dil, büyüyen kırmızı yaraların yüzeye yayıldığı bir çilek görünümünü alabilir. Olası nedenler şunlardır:

  • Vitamin eksiklikleri. Folik asit eksikliği ve B-12 vitamini, dilinizin kırmızımsı bir görünüm almasına neden olabilir.
  • Harita Dil. Benign göçmen glossitis olarak da bilinen bu durum, dilin yüzeyinde gelişen kırmızımsı lekelerin harita benzeri modelinden seçilir. Bazen bu yamaların etrafında beyaz bir sınır vardır ve dil üzerindeki yerleri zaman içinde değişebilir. Genelde zararsız olmasına rağmen, 2 haftadan uzun süren kırmızı lekeleri araştırmak için dişçiyle görüşün. Diş hekimi kızarıklığın coğrafi dilin bir sonucudur olduğunu tespit ettikten sonra başka bir işleme gerek yoktur. Durum diliniz boğazak ya da rahatsız oluyorsa, rahatsızlığı hafifletmek için topikal ilaçlar reçete edilebilir.
  • Kawasaki sendromu. Genellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda görülen bu hastalık, vücuttaki kan damarlarını etkiler ve çilek diline neden olabilir. Hastalığın şiddetli aşaması sırasında, çocuklar genellikle aşırı derecede yüksek ateş görür ve ellerde, ayaklarda kızarıklıklar ve şişlikler olabilir.

Kıllı Dil Neden Olur?

Görünüşe göre rahatsız olmasına rağmen, siyah ve kıllı bir dil tipik olarak ciddi bir şey değildir. Dilin yüzeyindeki, papilla denilen küçük nodüller, yaşam boyunca büyür. Bazı insanlarda, papilla günlük aktivitelerle birlikte aşınmaları çok aşırı derecededir. Bu da bakterileri barındırma ihtimalini arttırır. Bu bakteriler büyüdüklerinde, koyu veya siyah görünebilirler ve büyümüş papilla saç benzeri gibi görünürler.

Bu durum yaygın değildir ve muhtemelen iyi bir diş hijyeni uygulaması olmayan kişilerde görülür. Antibiyotik tedavisi alan veya kemoterapi alanlar ve diyabetliler siyah tüylü dile sahip olma olasılığı daha yüksek olabilir.

 

Dil hastalıkları konumuz bu sayfa altında sürekli güncellenecektir. Sizinde dilinizde problem varsa detaylı bilgi almak için yorum kısmından ağız ve diş sağlığı bölümünde uzman doktorlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

3 Yorumlar

  1. Dilde beyaz tabaka oluşuyor

  2. Dilimin üstünde beyaz lekeler bulunmakta sanırım dilde beyazlık rahatsızlığı var bende önerilerinizi uygulayacağım.

    • Aft denilen yaradan çıkmıştır benimde dudak içlerimde çıkıyor doktorlar çok iyi bir ilaç verdi şuanda ismini hatırlamıyorum geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir